5.11.2016 - 13.11.2016 Teatr

Święto performensu w Bukareszcie

Poruszający performens „Matki ze stali”, tworzony przez polsko-rumuński duet, Agatę Siniarską i Mădălinę Dan, reprezentuje Polskę na Regionalnym Biennale Choreografii, trwającym w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie. Imprezę tę, jedyny tego rodzaju przegląd sztuk performatywnych w Europie Środkowej i Wschodniej, współorganizuje polska instytucja, East European Performing Arts Platform, z siedzibą w Lublinie. Instytut Polski jest partnerem biennale.

Polsko-rumuńskie przedstawienie „Matki ze stali”, które zostanie zaprezentowane 5 i 13 listopada w sali Narodowego Centrum Tańca (bd. Mărășești 80-82), w ironiczny sposób podejmuje temat publicznego okazywania i ukrywania emocji. Pod pretekstem pastiszu filmu science-fiction autorki zadają pytania o to, co skłania nas i powstrzymuje od pokazywania swoich uczuć. 

W ramach pierwszej edycji biennale, obok spotkań i dyskusji, prezentowanych jest dziewięć przedstawień w wykonaniu artystów z siedmiu krajów. Wydarzenie ma być przestrzenią wymiany doświadczeń i spotkań choreografów, tancerzy i performerów z całej Europy Środkowej i Wschodniej, regionalnym odpowiednikiem Biennale Tańca w Lyonie. 

Więcej o przedstawieniu >>>

Pełny program biennale >>> 

from to
Scheduled Teatr

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia