10.11.2016 - 13.11.2016 Kino, Wydarzenia

Polski film dokumentalny w ramach KineDok

Polski film dokumentalny „6 kroków”, zostanie zaprezentowany w Bukareszcie i Timiszoarze, w ramach projektu KineDok. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserem filmu, Bartoszem Dombrowskim.

Film jest inspirowany teorią „sześciu stopni oddalenia” Stanleya Milgrama, zgodnie z którą od dowolnej osoby na świecie dzieli nas jedynie 6 stopni międzyludzkich powiązań. Twórcy filmu starają się ustalić łańcuch znajomości łączących dwoje losowo wybranych bohaterów: Martynę, młodą punkrockową piosenkarkę z Warszawy i Marco Antonio, rolnika z Meksyku. Podążając za główna ideą filmu, którą jest dotarcie do ostatniego ogniwa, spotykamy przypadkowych bohaterów, poznajemy to, co ukrywają pod maskami codzienności. Historia każdej z napotkanych na drodze osób jest osobną opowieścią, jednak wszystkie łączy nie tylko pomysł reżysera lecz również uniwersalizm losów ludzi, którzy wszystko przeżywają podobnie bez względu na to, gdzie mieszkają. „Trzeba się cieszyć tym, co się ma” – ta prosta prawda o życiu wypowiedziana przez Marco Antonio trafnie podsumowuje przedstawione historie. „6 kroków” to film drogi zabierający widza w podróż po różnych miejscach, stylach życia i charakterach.

6 KROKÓW

film dokumentalny, Polska, 2014, 81 min.

Reżyseria: Bartosz Dombrowski

10 listopada, godz. 19.00 – Spațiul Public European, ul. Vasile Lascăr 31, Bukareszt

13 listopada, godz. 20.00 – kawiarnia Aethernativ, ul. Mărășești 14, m. 3, Timiszoara

Program wszystkich projekcji: http://kinedok.net

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia