15.11.2016 - 15.12.2016 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Najlepsza architektura z Polski w Jassach

Dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury, które powstały w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej od 15 listopada do 15 grudnia w Pałacu Kultury w Jassach.

Architektura w Polsce przeżywa rozkwit. – Budujemy nowe filharmonie, opery, sale koncertowe i sportowe, a także inne duże obiekty o różnorodnym przeznaczeniu. Dzięki tej skali inwestycji powstają wybitne, wybierane w konkursach, a następnie nagradzane na świecie dzieła – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który przygotował rumuńską wersję językową wystawy „Polska. Architecture” prezentowaną w Jassach. – Wiele z nich współfinansowanych jest ze środków Unii Europejskiej, bez których nie mogłyby powstać. Pozytywne zmiany architektoniczne, które zachodzą w Polsce po przełomie 1989 roku widać zwłaszcza w zachwycających obiektach tworzonych dla instytucji kultury – dodaje.

Ekspozycja prezentuje 20 nowych lub niedawno zrewitalizowanych budynków sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury. Dzięki ich spojrzeniu obiekty ujawniają swoją unikalną formę i wielowarstwowość koncepcji. Na wystawie pojawiają się też szkice, rysunki i zdjęcia reportażowe, które ukazują budowle w kontekście ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, przypominają też o działalności wybitnych osób, którym zostały dedykowane.  Takie ujęcie tematu gościom wystawy pozwala też lepiej poznać współczesnych Polaków.

Każdy z przedstawionych obiektów, to osobny rozdział w historii współczesnej architektury w Polsce. Spacerując po wystawie można więc zajrzeć do wnętrz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, poświęconemu legendarnemu ruchowi społecznemu „Solidarność”, którego działania dały impuls do upadku komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Obiekt ten został uhonorowany Nagrodą Muzealną Rady Europy 2016. Oglądający na pewno zwrócą też uwagę na nietypową bryłę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych sal koncertowych w Europie, która w 2015 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Gdański Teatr Szekspirowski z niezapomnianym wnętrzem i gigantycznym, otwieranym dachem czy tamtejszy bursztynowy stadion również zapadną w pamięć mołdawskiej publiczności. Podobnie będzie z pozostałymi z 20 prezentowanych w ramach ekspozycji obiektów.

Literackim aneksem do wystawy jest architektoniczne opowiadanie młodej polskiej pisarki Sylwii Chunik, która twierdzi, że „architektura to emocje”. Mamy nadzieję, że nie zabraknie ich także oglądającym ekspozycję!

Wystawa „Polska. Architecture” powstała w ramach współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i miesięcznika „Architektura – murator”, a kuratorem jest jego redaktor naczelna Ewa Porębska. Wystawę w Jassach można zobaczyć w Pałacu Kultury, który jest częścią Narodowego Zespołu Muzealnego Moldova, przy Piața Ștefan cel Mare și Sfânt 1, od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-17.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia