22.11.2016 - 26.11.2016 Kino, Wydarzenia

Polska kinematografia na festiwalu Classfest

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych ClassFest w Kiszyniowie, poświęcona edukacji filmowej, gości kilka wydarzeń prezentujących sławną „polską szkołę”. W programie znalazły się dwa master-classy prowadzone przez producentkę Dorotę Paciarelli, wystawa poświęcona Krzysztofowi Kieślowskiemu oraz projekcje etiud studenckich z łódzkiej filmówki.

Od 21 do 26 listopada 2016, Akademia Muzyczna, Teatralna i Sztuk Plastycznych w Kiszyniowie gości VI edycję festiwalu ClassFest – jedyne w Mołdawii przedsięwzięcie artystyczne, mające na celu promocję współczesnej sztuki i rozwój międzynarodowych kontaktów między młodymi twórcami. W tym roku uczestniczy w nim dziewięć uczelni z Austrii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rumunii, Ukrainy i Włoch. W ciągu pięciu dni festiwalu, jego uczestnicy oraz widzowie będą mogli obejrzeć filmy studenckie i uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych twórców filmowych.

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa fotografii „Krzysztof Kieślowski” przygotowana przez Fundację In Situ, która w Sokołowsku na Dolnym Śląsku w Polsce tworzy Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i od prawie 6 lat organizuje festiwal „Hommage à Kieślowski”. Ekspozycja przybliża postać wybitnego reżysera, jego poglądy na kino i wartości, którymi kierował się podczas pracy. Rumuńską wersję wystawy przygotował Instytut Polski w Bukareszcie. Rok 2016, w którym przypada 75 rocznica urodzin i 20 rocznica śmierci reżysera, jest obchodzony w Polsce i wielu krajach świata jako Rok Krzysztofa Kieślowskiego.

Dorota Paciarelli, pierwsza dyrektor artystyczna festiwalu Hommàge a Kieślowski, jest producentką filmową, konsultantką i menedżerką kultury. Współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim w latach 1983-1996 jako organizatorka warsztatów w Europie, tłumaczka, a od 1987 roku jako agentka w krajach niemieckojęzycznych. Od lat angażuje się na rzecz poprawy jakości scenariuszy i europejskich koprodukcji oraz europejskiej współpracy kulturalnej. Dorota Paciarelli jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i przewodniczącą zarządu Forum Krzysztofa Kieślowskiego w Berlinie, skupiającego byłych przyjaciół i studentów Kieślowskiego. W Kiszyniowie poprowadzi dwa master-classy: scenariuszowo-reżyserski „Patrzeć uważnie, albo czego możemy dziś nauczyć się od Kieślowskiego?”, który ma miejsce 22 listopada, oraz jeden dotyczący produkcji filmowej: „Współpracuj! Jak rozpocząć zagraniczną promocję filmu oraz koproduckję”, 24 listopada, oba w siedzibie AMTAP przy str. Mateevici 111.

Filmy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi zostaną zaprezentowane w czwartek, 24 listopada, o godz. 15.00 w kinie Odeon, str. Mihai Eminescu 55:

Dokument, animacja, reżyseria: Marcin Podolec (7’)
Gigant, live action, reżyseria: Tomasz Jeziorski (30’)
Kac, live action, reżyseria: Maciej Buchwald (17’)
Płoty, animaţie, reżyseria: Natalia Krawczuk (7’)
Dziecko, live action, reżyseria: Karol Starnawski (20’)
Nasza gierka, live action, reżyseria: Katarzyna Lesisz (19’)

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Sztuka współczesna w Bukareszcie 🗓

Polski artysta plastyk Tomasz Wendland, kurator sztuki i profesor uniwersytecki, jest gościem tegorocznej edycji RAD ART FAIR, najważniejszego wydarzenia poświęconego rynkowi sztuki współczesnej w Rumunii.
16 05.2024 19 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla i jednocześnie polska propozycja do tegorocznych Oscarów, film „Chłopi” będzie miał swoją premierę w Republice Mołdawii podczas Festiwalu Filmu i Kultury Europejskiej.
16 05.2024 22 05.2024 Kino, Wydarzenia

Polska na Festiwalu Filmu Europejskiego 🗓

Film dokumentalny polskich reżyserów Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego „W Ukrainie” będzie prezentowany podczas 28. edycji Festiwalu Filmu Europejskiego w Bukareszcie
13 05.2024 Kino, Wydarzenia