10.01.2017 - 7.02.2017 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Konkurs na symbol wiosny rozstrzygnięty

Zgodnie z rumuńską tradycją 1 marca Instytut Polski wręcza swoim przyjaciołom mărțișor – symbol wiosny. Jego biało-czerwone barwy są takie same jak kolory polskiej flagi, w tym roku po raz drugi ogłosiliśmy więc konkurs na „polskiego mărțișora”. Poznaj zwycięzców!

Projektanci z Rumunii i Mołdawii nadesłali na konkurs 28 projektów. Spośród nich pięcioosobowe jury wybrało trzy najlepsze – oryginalne, nawiązujące do polskiej kultury i tradycji, a także możliwe do wykonania przed 1 marca.

Członkami jury byli: dr. Carmen Apetrei, dziekan Wydziału Grafiki Państwowego Uniwersytetu Sztuk (UNARTE) w Bukareszcie, Elis Popescu – redaktor popularnego magazynu o wzornictwie Designist.ro, Mădălina Teller – designer, właścicielka firmy deceramica.ro oraz Agnieszka Skieterska i Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Jury na posiedzeniu w dniu 7 lutego 2017  nagrodziło następujących autorów:

I nagroda o wartości 500 euro –  Dumitrița Ghenciu za projekt, który zadaniem członków jury jest różnorodny, oryginalny, inspirowany polską kulturą ludową oraz dokładnie opracowany technicznie.

II nagroda o wartości 200 euro – Luminița-Cristina Alil za projekt, który zadaniem członków jury łączy prostotę z jakością wykonania, jest dokładny graficznie i może być wykonany z różnym budżetem.

III nagroda o wartości 100 euro – Ileana Horoba-Danci za projekt, który zadaniem członków jury jest jest kreatywny i cechuje się zharmonizowanym doborem materiałów i kolorystyki.

Jury postanowiło przyznać także wyróżnienie  w postaci nagrody rzeczowej Andrze Elenie Apostolescu i Irinie Alexandrze Ferche, za przemyślany koncept nawiązujący do historii i duży ładunek emocjonalny, który niesie ich praca.

– Mărțișor, który nie jest w Polsce znany, to drobny przedmiot, ale zaprojektowanie oryginalnego wymaga dużej kreatywności i pomysłowości – tłumaczy Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie. – Wybierając najlepsze projekty kierowaliśmy się ich oryginalnością i jakością wykonania. Bardzo ważne było także dla nas to, czy mărțișor faktycznie nawiązywał do kultury lub tradycji polskiej. Niektóre projekty były bardzo ciekawe, ale nie mogliśmy ich nagrodzić, gdyż nie były dopracowane. Ich autorów zachęcam gorąco do wzięcia udziału w następnych edycjach konkursu, które planujemy w przyszłości – dodaje.

Zdjęcia nagrodzonych w drugiej edycji konkursu prac Instytut Polski zaprezentuje 1 marca 2017 r. na swojej stronie internetowej culturapoloneza.ro i na Facebook’u.

Zwycięski projekt zostanie wyprodukowany i będzie wręczany w marcu tego roku przyjaciołom Instytutu Polskiego z Bukaresztu. Mărțișory, które zajęły drugie i trzecie miejsce także mają szansę być wyprodukowane w kolejnych latach.

Przeczytaj regulamin konkursu >>>

Na zdjęciu ilustrującym ten tekst przedstawiamy polskiego marțișora autorstwa Iriny i Piotra Bzdurów w wykonaniu firmy Odi, którego wręczaliśmy w 2016 roku. Projekt był jednym z trzech nagrodzonych w pierwszej edycji konkursu Instytutu Polskiego zorganizowanej w 2014 roku.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia