Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym
W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22
06.2025
Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia
Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne
Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21
06.2025
31
08.2025
SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia
Krajobrazy pamięci: wystawa „My non-places” autorstwa Nastazji
W czasach, gdy opuszczone przestrzenie przemysłowe są często ignorowane lub znikają z krajobrazu, polska artystka Nastazja Ciupa przekształca je w poezję wizualną. Wystawa „My non-places”, która zachwyciła jury Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie w 2022 roku, trafia teraz do Bukaresztu, w nowym kontekście artystycznym – w UNAGaleria. Wystawę można oglądać do 7 czerwca 2025 roku.
21
05.2025
07
06.2025
Sztuki wizualne