25.05.2017 - 31.05.2017 Muzyka, Wydarzenia

Polscy muzycy na Green Hours Jazz Fest

Marcin Masecki i Paweł Kaczmarczyk - dwaj spośród najbardziej utalentowanych i docenianych młodych pianistów jazzowych w Polsce - wystąpią na scenie dziewiątej edycji Green Hours Jazz Fest, jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Rumunii. Paweł Kaczmarczyk i jego zespół wystąpią także w Bistricy i Klużu-Napoce.

Polscy artyści na Green Hours Jazz Fest oraz w Bistricy i Klużu-Napoce:

25 maja, godz. 20.30, Marcin Masecki & Jerzy Rogiewicz – ogród klubu Green Hours, Calea Victoriei 120, Bukareszt

28 maja, godz. 20.30, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – ogród klubu Green Hours

30 maja, godz. 19.00, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – Synagoga w Bistricy, str. General Grigore Bălan 10

31 maja, godz. 20.00, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – Che Guevara Social Pub, Piața Unirii 10, Kluż Napoka

 

MARCIN MASECKI / JERZY ROGIEWICZ

Marcin Masecki – fortepian

Jerzy Rogiewicz – perkusja

Marcin Masecki, jeden z najciekawszych pianistów w Polsce, wraz z perkusistą Jerzym Rogiewiczem zaprezentuje podczas otwarcia festiwalu Green Hours Jazz Fest program, który na pierwszy plan wynosi utraconą formę ragtime-u. Muzyka legend jazzu z lat 20. zostanie przedstawiona przez obydwu muzyków w nowy sposób, w nowoczesnym i świeżym wydaniu.

W dzieciństwie Masecki odwiedził Disneyland i był zafascynowany zachodnim modelem pianisty grającego w barach. Od tamtej pory marzył o graniu ragtime. Jego muzyczna kariera krążyła jednak wokół jazzu, muzyki klasycznej, awangardowej i pop, a także wielu innych gatunków. Więc teraz, po tym jak prowadził orkiestry, komponował dla chórów, organizował festiwale i stał się jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków w Polsce, wraca do swojej fantazji z dzieciństwa.

Duet z jego przyjacielem Jerzym Rogiewiczem łączy cnotliwe elementy jazzu tradycyjnego ze strukturami pochodzącymi z muzyki klasycznej, do których dochodzi grzywna nuta przypominająca współczesny pop i folklor etiopski.

Ragtajmy to jedna z wielu twarzy Maseckiego. Jego wszechstronność stała się wręcz jego znakiem rozpoznawczym. W przyszłym roku wydaje piątą solową płytę z repertuarem klasycznym (Nokturny Chopina), prowadzi szereg zespołów różnej maści i wielkości (jazzowy sekstet Profesjonalizm, orkiestra dęta Polonezy), współpracuje z orkiestrami kameralnymi (Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori, Poznańska Filharmonia) oraz tworzy improwizowane projekty z muzykami z bardzo zróżnicowanych środowisk (Ziv Ravitz, Barry Guy, Tomasz Stańko).

Marcin Masecki po raz drugi przyjeżdża do Bukaresztu, po tym jak w 2010 roku uczestniczył w festiwalu Jazz in Church w kościele Luterańskim.

PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING TRIO

Paweł Kaczmarczyk – fortepian

Kuba Dworak – kontrabas

Dawid Fortuna – perkusja

W 2010 roku młody i niezwykle utalentowany polski pianista Paweł Kaczmarczyk pojawia się po raz pierwszy na rumuńskiej scenie podczas drugiej edycji Green Hours Jazz Fest ze swoim zespołem Audiofeeling Band. Teraz – siedem edycji później – Paweł Kaczmarczyk zawita z powrotem na scenę w ogrodzie klubu Green Hours w Bukareszcie z innym swoim projektem – Audiofeeling Trio, aby zaprezentować utwory ze swojej ostatniej płyty „Something Personal”.

„Something Personal” jest wynikiem doświadczeń, które odzwierciedlają dojrzałość i wrażliwość pianisty. Jest to osobista historia, opowiedziana językiem nowoczesnej muzyki wykonywanej na najwyższym poziomie. ” – pawelkaczmarczyk.com

Paweł Kaczmarczyk to jedno z najważniejszych nazwisk w polskim jazzie. Fenomenalny pianista i kompozytor, autor licznych albumów wydanych dla prestiżowych europejskich wytwórni, aktywnie koncertujący na całym świecie. Wyrazista osobowość muzyczna, polski muzyk nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla muzyki, będąc autorem niecodziennych przedsięwzięć artystycznych i nowatorskich inicjatyw.

Trzeci album artysty „Complexity in Simplicity” wydany dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku”.

Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku i Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do polskiej nagrody „Fryderyk” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku i Fonograficzny Debiut Roku.

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim. Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov.

„Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.” – Chicago Tribune

Bilety mona kupić online na stronie bilet.ro. Marcin Masecki & Jerzy Rogiewicz – www.bilet.ro, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio – www.bilet.ro

Pełen programu festiwalu: greenjazzfest.ro

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia