1.07.2017 Muzyka

Polska muzyka na festiwalu Jazz in the Park

Mieszankę rytmów hip-hopu oraz jazzu z lat 60. i 70. polska formacja Skalpel zaprezentuje w Klużu 1 lipca na festiwalu Jazz in the Park. Wstęp na koncert w Parku Centralnym wolny.

1 lipca, godz. 21.00, Park Centralny w Klużu-Napoce

Chociaż trzon zespołu Skalpel stanowi duet dwóch DJ-ów i producentów muzycznych, Marcina Cichego i Igora Pudło, podczas festiwalu Jazz in the Park w Klużu wystąpi on w rozszerzonym składzie – z perkusistą i gitarzystą. Skalpel wskrzesza polski jazz, wykorzystując zwłaszcza muzykę lat 60. i 70., którą interpretuje w nowy sposób, dodając elementy trip- i hip-hopu lub electric fusion. To połączenie, inspirowane dokonaniami znanych polskich artystów, takich jak Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko i Novi Sisters sprawiło, że w 2000 roku zespół został zaproszony przez DJ Vadima, aby towarzyszył mu podczas jego trasy w Polsce, a następnie, jako pierwszy polski zespół, dostał ofertę ze słynnej wytwórni płytowej w Anglii, Ninja Tune, z którą wydali kilka albumów.

To, co robią członkowie Skalpela określają różnie – czasami jako ambient jazz, innym razem podkreślają, że to w ogóle nie jest jazz, bo nie ma tu miejsca na nieodłączną dla tego gatunku improwizację. – Na pewno nasza muzyka jest oparta na rytmie. Najpierw pracujemy nad podstawą rytmiczną, przekształcamy ją, potem dopiero dodajemy dźwięki instrumentów, aranżujemy. Obaj wywodzimy się z kultury hiphopowej, gdzie najważniejszy był rytm i to nam jakoś zostało – mówili muzycy w rozmowie z „Polityką”.

Nazwę Skalpel wymyślił Igor. – Nazwa Skalpel miała oddawać technikę precyzyjnego, sterylnego stylu produkcji, charakterystycznego dla okresu drugiej polowy lat 90. – powiedział Cichy w wywiadzie dla „Jazz Forum”. – Nasza muzyka ewoluowała z czasem, ale nazwa już została – dodał muzyk.

W 2004 roku Skalpel został nominowany do Giles Peterson’s Worldwile Music Award, a dwa lata później został laureatem Paszportu Polityki „za oryginalny mariaż jazzu i elektroniki, za swobodne i twórcze przekraczanie granic muzycznych stylów”. 

Program festiwalu >>>

Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka