20.07.2017 - 23.07.2017 Kino

Polskie kino w Timiszoarze

Ostatni film wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy, musical Agnieszki Smoczyńskiej nagrodzony na Sundance Film Festival oraz najnowszy dokument innego znanego polskiego reżysera Pawła Łozińskiego znajdą się w programie tegorocznej edycji festiwalu filmowego Ceau, Cinema! w Timiszoarze (20-23 lipca).

21 lipca, godz. 18.30 – Kino Timiș, Piața Victoriei 7

NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

2016, 76 min., dokumentalny

Reżyseria: Paweł Łoziński

Obsada aktorska: Ewa Szymczyk, Hanna Maciąg, Bogdan de Barbaro

Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.

Prezentowany w zeszłym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA), „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” jest najnowszy film wybitnego reżysera Pawła Łozińskiego.

21 lipca, godz. 22.15 – Ogród letni, bd. C.D. Loga 2

CÓRKI DANCINGU

2015, 92 min., musical-horror

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

Obsada aktorska: Marta Mazurek, Michalina Olszańska, Kinga Preis

Dwie syreny – Srebrna i Złota – lądują w środku świata warszawskich dancingów lat 80., tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i blaskiem cekinów. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

22 lipca, godz. 20.00 – Kino Timiș, Piața Victoriei 7

POWIDOKI

2016, 98 min., biograficzny, dramat, historyczny

Reżyseria: Andrzej Wajda

Obsada aktorska: Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Tomasz Włosok itd.

Film jest inspirowany biografią polskiego malarza Władysława Strzemińskiego (1893-1952), współzałożyciela i wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Opowiada o okresie stalinizmu w Polsce, gdy Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. Oprócz dbałości o przeniesienie ówczesnych realiów na ekran, twórcy „Powidoków”  poświęcili wiele miejsca samej sztuce i jej roli w życiu społecznym. W główną rolę wcielił się Bogusław Linda, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów.

„Powidoki” to ostatni film wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy, który zmarł w październiku 2016 roku. 

Pełen program festiwalu: www.ceaucinema.ro

from to
Scheduled Kino

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia