29.09.2017 - 30.09.2017 Historia, Nauka

Fascynująca chemia i Maria Skłodowska-Curie

Jak odrywa się pierwiastki? Czym jest promieniotwórczość? Czemu za badanie tych zjawisk Polka Maria Skłodowska-Curie dwukrotnie została laureatką nagrody Nobla? Tego wszystkiego dowiesz się w czasie Bukareszteńskiego Festiwalu Nauki 29 września w Muzeum Geologicznym i 30 września w Muzeum Historii Naturalnej „Antipa”. Przekonasz się też jak ciekawe są zajęcia prowadzone przez Centrum Nauki Experyment z Gdyni.

Edukatorzy z Polski na interaktywnym stoisku Centrum Nauki Experyment opowiedzą o chemicznych dokonaniach naukowych Polki Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas ich zajęć, w których mogą brać udział dzieci od lat 8, samodzielnie sprawdzisz co może zatrzymać promieniowanie, dowiesz się jak działa licznik Geigera i zobaczysz które przedmioty codziennego użytku są radioaktywne, a nawet samodzielnie złożysz modele różnych pierwiastków, w tym tych odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie, czyli radu i polonu. Dowiesz się także w jaki sposób można odkrywać nowe pierwiastki i weźmiesz udział w różnych doświadczeniach, ciekawych zarówno dla młodych odkrywców jak i dorosłych.

Polskie stoisko na tegorocznym Festiwalu Nauki w Bukareszcie jest poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie (1867-1934), gdyż w  2017 roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin wybitnej uczonej. Polka była pierwszą kobietą nagrodzoną nagrodą Nobla, a także pierwszą osobą w historii, która zdobyła ją dwukrotnie i to w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych – fizyce (1903 wraz z mężem Francuzem Pierem Curie) i chemii (1911), została także pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie.  

Z okazji rocznicy jej urodzin Instytut Polski w Bukareszcie zaprosił do udziału w Bukareszteńskim Festiwalu Nauki trzech edukatorów z istniejącego od 10 lat Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Takich ośrodków, których celem jest promowanie nauki i techniki poprzez pobudzające do myślenia, zabawne i ekscytujące doświadczenia, inspirujące do odkrywania i zrozumienia świata, powstało w ostatnich latach w Polsce kilkanaście m.in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Experymentarium w Łodzi, Centrum Hewelianum w Gdańsku. Podróżując po Polsce warto też odwiedzić Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, które mieści się w domu jej urodzenia. 

Zapraszamy na stoisko Centrum Nauki Experyment z Gdyni w Bukareszcie:

29 września w godzinach 15.00-22.00 (ostatnie wejście: 22.00), Muzeum Geologiczne (Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 2)
30 września godzinach 10.00-18.00, Muzeum Historii Naturalnej „Antipa” (Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 1)

Sprawdź program Bukareszteńskiego Festiwalu Nauki >>>

Centrum Nauki Experyment w Gdyni >>>

from to
Scheduled Historia Nauka

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Instytut Polski w Bukareszcie otworzy w Vaslui wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Muzeum Okręgowe "Stefana Wielkiego" w okresie 18 maja - 7 czerwca 2024.
18 05.2024 23 06.2024 Historia, Inne

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia