29.09.2017 - 30.09.2017 Historia, Nauka

Fascynująca chemia i Maria Skłodowska-Curie

Jak odrywa się pierwiastki? Czym jest promieniotwórczość? Czemu za badanie tych zjawisk Polka Maria Skłodowska-Curie dwukrotnie została laureatką nagrody Nobla? Tego wszystkiego dowiesz się w czasie Bukareszteńskiego Festiwalu Nauki 29 września w Muzeum Geologicznym i 30 września w Muzeum Historii Naturalnej „Antipa”. Przekonasz się też jak ciekawe są zajęcia prowadzone przez Centrum Nauki Experyment z Gdyni.

Edukatorzy z Polski na interaktywnym stoisku Centrum Nauki Experyment opowiedzą o chemicznych dokonaniach naukowych Polki Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas ich zajęć, w których mogą brać udział dzieci od lat 8, samodzielnie sprawdzisz co może zatrzymać promieniowanie, dowiesz się jak działa licznik Geigera i zobaczysz które przedmioty codziennego użytku są radioaktywne, a nawet samodzielnie złożysz modele różnych pierwiastków, w tym tych odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie, czyli radu i polonu. Dowiesz się także w jaki sposób można odkrywać nowe pierwiastki i weźmiesz udział w różnych doświadczeniach, ciekawych zarówno dla młodych odkrywców jak i dorosłych.

Polskie stoisko na tegorocznym Festiwalu Nauki w Bukareszcie jest poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie (1867-1934), gdyż w  2017 roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin wybitnej uczonej. Polka była pierwszą kobietą nagrodzoną nagrodą Nobla, a także pierwszą osobą w historii, która zdobyła ją dwukrotnie i to w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych – fizyce (1903 wraz z mężem Francuzem Pierem Curie) i chemii (1911), została także pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie.  

Z okazji rocznicy jej urodzin Instytut Polski w Bukareszcie zaprosił do udziału w Bukareszteńskim Festiwalu Nauki trzech edukatorów z istniejącego od 10 lat Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Takich ośrodków, których celem jest promowanie nauki i techniki poprzez pobudzające do myślenia, zabawne i ekscytujące doświadczenia, inspirujące do odkrywania i zrozumienia świata, powstało w ostatnich latach w Polsce kilkanaście m.in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Experymentarium w Łodzi, Centrum Hewelianum w Gdańsku. Podróżując po Polsce warto też odwiedzić Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, które mieści się w domu jej urodzenia. 

Zapraszamy na stoisko Centrum Nauki Experyment z Gdyni w Bukareszcie:

29 września w godzinach 15.00-22.00 (ostatnie wejście: 22.00), Muzeum Geologiczne (Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 2)
30 września godzinach 10.00-18.00, Muzeum Historii Naturalnej „Antipa” (Șoseaua Pavel Dimitrievici Kiseleff 1)

Sprawdź program Bukareszteńskiego Festiwalu Nauki >>>

Centrum Nauki Experyment w Gdyni >>>

from to
Scheduled Historia >Nauka

„Architektura niepodległości w Europie środkowej” na festiwalu

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej”. Zakończenie I wojny światowej w 1918 roku diametralnie zmieniło geopolityczny obraz Europy Środkowej. Wielu narodom przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach. Jak zmieniły Bukareszt, Warszawa, Tallin, Eforie Nord i Czerniowce, odkryją Państwo odwiedzając Centrum Kultury Siret w okresie 20 września - 4 października 2023.
20 09.2023 04 10.2023 Historia

„Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” na Dniach

Dni Polskie to od 23 lat przedsięwzięcie łączące sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków oraz imprezy kulturalne. Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są także polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także sąsiedzi Rumuni i inne narodowości. Tegoroczne 24. Dni Polskie, odbędą się w dniach 24-26 sierpnia 2023 roku w Gura Humorului, Moarze i Nowym Sołońcu.
24 08.2023 Historia

Historia Polski w Rasznowie 🗓

„Orlęta. Grodno '39”, pierwszy film o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku, będzie można zobaczyć w Braszowie i Rasznowie w ramach Festiwalu Filmu i Historii, który odbędzie się w dniach 13-27 sierpnia.
15 08.2023 24 08.2023 Historia, Kino, Wydarzenia