26.10.2017 Muzyka, Wydarzenia

Polski gość na Timișoara Jazz Festival

Wyjątkową kombinację rytmów fusion, funk i latino będzie można usłyszeć w czasie elektryzującego spektaklu polskiego basisty Wojtka Pilichowskiego oraz członków rumuńsko-czeskiego zespołu FunCuBello, który 26 października otworzy festiwal jazzowy w Timiszoarze.

Wojtek Pilichowski rozpoczął swoją karierę jako profesjonalny muzyk 25 lat temu. Jego pierwszy solowy album został wydany w 1994 roku i był objawieniem dla wielu słuchaczy. Po nim nastąpiło jeszcze 13 albumów solowych, w tym 3 płyty DVD z nagraniami najważniejszych koncertów. Artysta współpracował przy ponad 100 albumach innych muzyków. Michał Urbaniak, Gregg Bissonette, Ricky Latham, Maryla Rodowicz, Nicko McBrain, Marco Minnemann, Vinnie Moore i Edyta Górniak to tylko nieliczni muzycy, którzy poprosili go o współpracę. Koncertuje także z tak znanymi artystami jak: Enrique Iglesias, Tony Royster Jr czy Chris de Burgh. Wojtek Pilichowski jest założycielem zespołu Pilichowski Band, członkiem πR2 i polskiej grupy Woobie Doobie. Od 2005 roku nie znika ze scen najważniejszych festiwali basowych: Euro Bass Day (Włochy), European Bass Day (Niemcy) i UK Bass Day.

Pierwszego dnia festiwalu Timișoara Jazz Festival, polski basista wystąpi wraz z zespołem FunCuBello, który został założony w 2009 roku przez rumuńskich muzyków: Daniela Sapcu i Loredanę Todor-Sapcu. Celem zespołu jest zaoferowanie widzom w każdym wieku nowego rodzaju spektaklu, który harmonijnie łączy w sobie wiele elementów muzycznych. Członkowie FunCuBello opierają się na znanych standardach jazzowych, a także własnych kompozycjach. Rytmy i melodie afrykańsko-kubańskie i funkowe uzupełniane są wyrafinowanymi aranżacjami oraz inspirowanymi improwizacjami.

Koncert odbędzie się 26 października o godzinie 19.00, w Domu Kultury Studenckiej w Timiszoarze (bd. Regele Carol I nr 9).

Cały program festiwalu oraz informacje o biletach <<<

Wojtek Pilichowski (Polska) – gitara basowa
Daniel Sapcu (Rumunia) – bębny, perkusja
Jiři Halada (Republika Czeska) – saksofon
Loredana Todor Sapcu (Rumunia) – fortepian,  instrumenty klawiszowe

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polscy pedagodzy teatralni w Kiszyniowie 🗓

Polski reżyser, aktor i pedagog Janusz Stolarski będzie jednym z czterech profesorów, którzy poprowadzą warsztaty w Kiszyniowie w ramach ClassFest Acting Lab – dodatkowej formuły Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych, który kładzie nacisk na proces uczenia się i twórczości artystycznej.
10 11.2025 15 11.2025 Teatr, Wydarzenia

Sławomir Zubrzycki na Festiwalu Muzyki Dawnej w

W dniu 10 listopada w Narodowym Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie polski pianista Sławomir Zubrzycki da wyjątkowy koncert na unikalnym instrumencie zaprojektowanym przez samego Leonarda da Vinci – violi organista. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej.
10 11.2025 Muzyka, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Sześć produkcji filmowych – to propozycja 21. edycji Festiwalu Filmów Polskich CinePOLSKA, który odbędzie się w dniach 20-26 listopada 2025 r.
20 11.2025 26 11.2025 Kino, Wydarzenia