Zapraszamy na wernisaż wystawy we wtorek 14 listopada o godz. 18.00, w czasie którego Natlia Dydo, dyrektor Dydo Poster Gallery, opowie o niezwykłej kolekcji prac polskich grafików i Polskiej Szkole Plakatu.
Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. „Polska szkoła plakatu” była przez lata światowym wzorcem projektowania artystycznego. Najciekawsze przykłady tej sztuki poświęcone teatrowi, filmowi i operze można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Akademią Sztuki UNARTE.
Na wystawę, stworzoną w oparciu o licząca ponad 40 tysięcy dzieł największą polską prywatną kolekcję plakatu Krzysztofa Dydo, znawcy plakatu i właściciela galerii w Krakowie, składa się ponad pięćdziesiąt prac ok. 50 artystów.
Nie zabrakło wśród nich prekursorów tzw. Polskiej Szkoły Plakatu takich jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia godnie kontynuujących ich dzieło, takich jak m.in. Lech Majewski, Andrzej Pągowski, Tomasz Bogusławski czy Sebastian Kubica.
Ekspozycja pozwala zapoznać się z różnorodnością tematów i stylów w polskim plakacie na przełomie XX i XXI wieku, który mimo dominacji mediów elektronicznych, nadal pozostaje wiernym sługą wydarzeń kulturalnych.
Wystawa jest prezentowana w dniach 14-25 listopada 2017 w UNAgaleria (str. Băiculești nr. 29) w Bukareszcie. Można ją oglądać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-16.