22.11.2017 Inne, Wydarzenia

Nagrody im. Janusza Korczaka przyznane w Rumunii

Najbardziej aktywni w 2017 roku rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka 22 listopada otrzymali nagrody imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Ich uroczyste wręczenie odbyło się w Teatrze Narodowym w Bukareszcie.

Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od ośmiu lat, ale od sześciu lat z inicjatywy Instytutu Polskiego noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.   

”Korczaki” w 2017 roku  zostały wręczone w pięciu kategoriach: za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka, profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych, profesjonalista z organizacji pozarządowych, dziennikarz i młody debiutant.

Laureaci odebrali nagrody dwudziestego drugiego listopada 2017 roku w siedzibie Teatru Narodowego w Bukareszcie. Gala, której towarzyszyła prezentacja krótkiego filmu animowanego o Januszu Korczaku, była częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach corocznie odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających w Rumunii na rzecz dzieci.

Organizatorem festiwalu jest  Federacja Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka, która zajmuje się monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami państwowymi na rzecz opracowania i wprowadzenia ustawodawstwa w tej dziedzinie. Jedną z ważnych inicjatyw wspieranych przez FONPC jest aktualnie projekt ustawy o powołaniu w Rumunii rzecznika praw dziecka, złożony w rumuńskim parlamencie przez rząd przy współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dokument ten wzorowany jest m.in. na polskich rozwiązaniach, przybliżanych w Rumunii przez Instytut Polski. 

Festiwal Praw Dziecka odbywa się w Rumunii, w Bukareszcie oraz innych województwach, od ośmiu lat. W jego organizację zaangażowane są przedstawicielstwa dyplomatyczne wielu krajów europejskich, w tym Polski. 

Instytut Polski rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga. Od tego czasu instytut jest partnerem nagrody, funduje także przyznawane co roku statuetki, zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ancę Benerę. 

Laureaci nagród im. Janusza Korczaka w 2017 roku:

• za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka: Gabriela Achihăi, Fundacja Pomocy Społecznej Bacău. 
Gabriela Achihăi jest od 20 lat prezesem Rady Dyrektorów Fundacji Pomocy Społecznej w Bacău i podczas swojej pracy udało jej się utworzyć 9 centrów edukacji dziennej dla dzieci ze środowisk zagrożonych. Ponadto powołała do życia jedno z największych w kraju aktywnych centrów wolontariatu, w którym praktyki odbyło ponad 3000 ochotników. 

• profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych: Valeriu Botezatu, Dyrekcja Generalna Pomocy Społecznej i Ochrony Praw Dziecka – sektor 6, Bukareszt 
Valeriu Botezatu jest asystentem społecznym wyższego stopnia, który od 2001 roku działał w wielu stowarzyszeniach i fundacjach, natomiast od dwóch lat koordynuje  wydział zajmujący się dziećmi i młodzieżą w ramach Dyrekcji Generalnej Pomocy Społecznej i Ochrony Praw Dziecka – sektor 6, w Bukareszcie.

• profesjonalista z organizacji pozarządowych: Anca Maria Stănescu – SOS Wioski Dziecięce
Anca Maria Stănescu od trzech lat pracuje jako asystent społeczny wyższego stopnia w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce, gdzie w tym okresie wsparto 155 dzieci. Grupa holenderskich dziennikarzy nakręciła o niej film dokumentalny, zatytułowany  Girl on a mission.

• dziennikarz: Diana Minerva Brâncuș, koorydnator, Sekcja Społeczna, Dyrekcja Wiadomości, Telewizja Rumuńska
Diana Minerva Brâncuș  zdobyła liczne nagrody, w tym nagrodę za całokształt działalności w dziennikarstwie od Narodowego Związku Stowrzyszeń Stomatologicznych w Rumunii, nagrodę dla najlepszego informacyjnego dziennikarza telewizyjnego podczas Gali Zdrowia w 2011 r. Oraz drugą nagrodę w Europejskim Konkursie Reportaży Audiowizulanych dla Młodych Dziennikarzy „Information et développement durable”.

• młody debiutant: Marian Pîslariu, Narodowe Kolegium Asystentów Społecznych w Rumunii – Oddział Terytorialny Jassy 
Marian Pâslariu jest obecnie asystentem społecznym w Dyrekcji Generalnej Pomocy Społecznej i Ochrony Praw Dziecka w Jassach i studiuje nadzór kuratorski, mediację i pomoc społeczną ofiarom przestępstw.  

Zobacz film o Januszu Korczaku z polskimi napisami (jeśli nie pojawią się automatycznie, należy nacisnąć przycisk, pierwszy z lewej strony obok koła zębatego):

Scheduled Inne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia