7.12.2017 - 15.01.2018 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Obchody Roku Tadeusza Kościuszki w Jassach

Polska przypomina postać Tadeusza Kościuszki, wybitnego dowódcy i bojownika o wolność swojego kraju, ale także Ameryki, w związku z 200. rocznicą jego śmierci przypadającą w 2017 roku. W ramach tych obchodów w dniach 7 grudnia-15 stycznia Instytut Polski z Bukaresztu i Muzeum Unirii w Jassach zapraszają na wystawę „Tadeusz Kościuszko-cena wolności”.

Polski i amerykański generał Tadeusz Kościuszko (1746-1817) walczył za wolność obu narodów, ale domagał się też swobody dla chłopów i niewolników, a jako bardzo uzdolniony inżynier wojskowy budował doskonałe fortyfikacje, zaprojektował m.in. twierdzę West Point, w której dziś mieści się słynna amerykańska akademia wojskowa. 

Dzięki swoim wybitnym dokonaniom i niezwykle nowoczesnemu sposobowi myślenia, przywódca jednego z polskich powstań narodowych (tzw. insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku) jest dziś bohaterem Polski i Stanów Zjednoczonych. Jego pomniki stoją w wielu krajach świata, a jego imię nosi nawet najwyższy szczyt Australii – Góra Kościuszki (Mount Kosciuszko).

Z okazji ogłoszonego przez polski parlament Roku Tadeusza Kościuszki w 2017 roku na całym świecie odbywa się wiele wydarzeń przypominających postać słynnego dowódcy. 

Ekspozycja, która będzie prezentowana w Jassach, na 24 planszach opowiada o wybitnym Polaku. Poza najważniejszymi informacjami o życiu Tadeusza Kościuszki przybliża także pamiątki związane z tym znakomitym dowódcą i inżynierem wojskowym oraz zdjęcia i obrazy, przedstawiające zarówno samego Tadeusza Kościuszkę w różnych momentach jego życia, jak i miejsca z nim związane oraz ważne dla historii wydarzenia. 

Wystawa w języku rumuńskim prezentuje Tadeusza Kościuszkę nie tylko jako wojskowego i polityka. Można się z niej zatem dowiedzieć nie tylko gdzie zdobywał wykształcenie, czy jak doszedł do sławy, ale także jakie miał pasje i słabości, z kim się przyjaźnił, a w kim się kochał. 

Zapraszamy do oglądania ekspozycji w dniach 7 grudnia 2017 – 15 stycznia 2018, od środy do niedzieli, w godzinach 10.00-17.00, w Muzeum Unirii w Jassach (str. Lapușneanu nr 14)

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o Tadeuszu Kościuszce opublikowanego przez rumuński miesięcznik „Historia” >>>  

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia