Festiwal CinePOLSKA jest jedyną w roku okazją by zobaczyć w Gałaczu najnowsze polskie filmy, nagradzane w ostatnim czasie w kraju i na świecie. Po pokazach w Bukareszcie i Kiszyniowie, które odbyły się jesienią 2017 roku, wiosną przegląd w skróconej formie tradycyjnie rusza w drogę. W dniach 15 marca-1 kwietnia projekcje na terenie Rumunii odbędą się w Gałaczu i Targu Muresz, a w Mołdawii w Bielcach.
– Tegoroczna edycja należy do bohaterów, którzy często wyprzedzali swoje czasy, żyli wielkimi marzeniami i pasjami. Ludzi, dzięki którym możliwy jest postęp w otaczającym nas świecie – zachęca Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który organizuje festiwal.
Taką postacią z pewnością była dwukrotna noblistka Maria Skłodowska-Curie, czy wybitny malarz awangardowy Władysław Strzemiński, twórca drugiego na świecie i pierwszego w Europie Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, który został bohaterem ostatniego filmu wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy „Powidoki”.
Widzowie przeglądu w Gałaczu będą mogli zobaczyć cztery polskie filmy fabularne.
Festiwal w czwartek 15 marca otworzy projekcja amerykańskiej produkcji „Azyl”, autorstwa nowozelandzkiej reżyserki Niki Caro. Film opowiada o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego uratowali ponad 300 Żydów w czasie II wojny światowej. Za pomoc żydom, Polacy dostali tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.
Z okazji przypadającej tej jesieni 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w piątek 16 marca zapraszamy na międzynarodową koprodukcję pod tym samym tytułem w reżyserii Marie Noëlle. W rolę genialnej i niepokornej polskiej noblistki wciela się w niej bardzo utalentowana, znana aktorka Karolina Gruszka, a na ekranie pojawia się także m.in. słynny polski aktor Daniel Olbrychski. Film pokazuje Marię nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też matkę, a przede wszystkim kobietę stanowczą i niezależną. Te dwie ostatnie cechy nie raz bywały przyczyną jej problemów, ale dzięki nim mogła także odnosić gigantyczne sukcesy naukowe podziwiane m.in. przez samego Alberta Einsteina, z którym się przyjaźniła.
W sobotę 17 marca zapraszamy na film „Powidoki”. Reżyser filmu Andrzej Wajda to legenda polskiego kina, laureat Oscara, Złotej Palmy i innych najważniejszych światowych nagród filmowych. Człowiek, który w całej swojej twórczości pokazywał, jak ważna jest w naszym życiu wolność. Na przykładzie niezwykle tragicznych losów malarza Władysława Strzemińskiego, którego życie zniszczył system komunistyczny, raz jeszcze wybitny twórca przypomina nam o sile człowieka i okrucieństwie, z jakim wiązał się ten system.
Na zakończenie CinePOLSKA w niedzielę 18 marca prezentujemy film „Sztuka kochania” o polskiej lekarce Michalinie Wisłockiej, która swoją bestsellerową książką o tym tytule, opublikowaną w 1978 roku i sprzedaną w około 7 mln egzemplarzy, odmieniła życie intymne Polaków. Jej własne losy były jednak niezwykle skomplikowane. Historię doktor Wisłockiej, rozgrywająca się w Polsce po II wojnie światowej, opowiada reżyserka młodego pokolenia Maria Sadowska. Świetna gra aktorska Magdaleny Boczarskiej w roli Wisłockiej oraz bardzo dobrze napisane dialogi, gwarantują, że wieczór widzowie spędzą w przyjemnej atmosferze, ale wychodząc z kina zastanowią się także i nad swoim życiem.
Festiwal CinePOLSKA odbędzie się w Gałaczu w dniach 15-18 marca 2018, w Muzeum Sztuki Wizualnej (ul. Tecuci 7, blok V3, parter). Wszystkie filmy będę wyświetlane z rumuńskimi napisami, a wstęp na pokazy jest wolny.
Organizatorem festiwalu jest Instytut Polski z Bukaresztu, we współpracy z Muzeum Sztuki Wizualnej w Gałaczu.
Autorką tegorocznego plakatu CinePOLSKA jest Sorina Vazelina, młoda graficzka i autorka komiksów z Timiszoary.
PROGRAM:
15.03.2018, godz. 18.00 – AZYL (reż. Niki Caro, 126 min.), film dla widzów od lat 13
16.03.2018, godz. 18.00 – MARIA SKŁODOWSKA-CURIE (reż. Marie Nöelle, 95 min.), film dla widzów od lat 13
17.03.2018, godz. 18.00 – POWIDOKI (reż. Andrzej Wajda, 99 min.), film dla widzów od lat 15
18.11.2018, godz. 18.00 – SZTUKA KOCHANIA (reż. Maria Sadowska, 117 min.), film dla widzów od lat 15
Szczegółowy program oraz informacje o filmach