15.04.2018 Teatr

Muzyczna opowieść dla dzieci o Chopinie

Jakim dzieckiem był wybitny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstawała jego muzyka i czy dziś podoba się najmłodszym? Dwie bajkowe postaci – myszki Sică i Rică m.in. o tym opowiadają dzieciom w czasie przedstawienia muzycznego „Dzieciństwo Chopina”. Zapraszamy na kolejne spotkanie z bohaterami spektaklu 15 kwietnia o godz. 18.00 do Sali Studio Teatru Odeon w Bukareszcie.

Mały Fryderyk Chopin (1810-1849), urodzony w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy, wychowywał się  w rodzinie,  w której muzyka grała bardzo ważną rolę.

Już po roku nauki gry na fortepianie 7-letni Chopin skomponował swojego pierwszego mazurka. Potem napisał wiele wybitnych dzieł na fortepian, dzięki którym jest uznawany nie tylko za wybitnego twórcę okresu romantyzmu, ale także za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii.

Jego dzieciństwo stało się inspiracją dla grupy rumuńskich twórców do stworzenia opowieści muzycznej o Chopinie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

W spektaklu „Dzieciństwo Chopina” świat małego Fryderyka przybliżają dwie myszki – Sică i Rică, które uczą się tańczyć przy muzyce komponowanej przez wyjątkowo utalentowanego młodego Polaka.

Spektakl jest częścią cyklu edukacyjnego dla dzieci o wielkich światowych kompozytorach.

W czasie innych spektakli, które również powstały w ramach projektu „Klasyczne jest fantastyczne” można poznać życiorysy takich sław jak np. Bach, Mozart, Beethoven, Enescu itd. Jednym z jego partnerów jest Instytut Polski.

Opis przedstawienia w języku rumuńskim: www.teatrul-odeon.ro

Informacje o biletach: www.teatrul-odeon.ro

Scheduled Teatr

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia