21.04.2018 Kino

O pierwszej romskiej poetce w Bukareszcie

Film „Papusza”, ostatni w reżyserii Krzysztofa Krauzego, który przedstawia życie pierwszej polskiej poetki romskiej będzie prezentowany na festiwalu European Film Week of the Invisible Roma w Bukareszcie w dniu 21 kwietnia, w Kinie Union.

21 kwietnia, godz. 20.00 – Kino Union, ul. Ion Câmpineanu 22

PAPUSZA
Polska, 2013, 131 min.
biografia, napisy w języku rumuńskim

Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
Obsada aktorska: Antoni Pawlicki, Jowita Miondlikowska, Andrzej Walden, Zbigniew Walerys, Artur Steranko

Film ukazuje życie Bronisławy Wajs (zwanej Papuszą), pierwszej polskiej poetki romskiej, od jej narodzin aż do starości: zaaranżowane małżeństwo, kiedy była jeszcze niepełnoletnia, życie w obozie dla Romów przed, w trakcie i po drugiej wojnie światowej, następnie przymusowe zamieszkanie w komunistycznej Polsce i życie w biedzie. Spotkanie z poetą Jerzym Ficowskim, który odkrył jej wielki talent do poezji i opublikował jej utwory, doprowadziło do tragicznego paradoksu: Papusza staje się słyną poetką, ale zostaje odrzucona przez społeczność romską, ponieważ zdradziła jej sekrety.

European Film Week of the Invisible Roma (17-22 kwietnia) zaprasza do odkrycia opowieści i historii niewidocznych Romów. 12 filmów z 11 krajów europejskich, które przywołują emocjonujące fakty i historie niewidocznych Romów.

„Używamy terminu niewidoczni Romowie w odniesieniu do tych, którzy pracują, studiują i są prawdziwymi obywatelami społeczeństwa rumuńskiego, ale nie są widoczni dla większości ich otoczenia. Niestety jedna trzecia Rumunów nadal twierdzi, że nie chce sąsiada Roma (Cygana, tylko dlatego, że termin ten jest obciążony uprzedzeniami). Naszym pragnieniem jest aby widz festiwalu, niezależnie od tego, czy będzie to młody Rom, czy Rumun, nauczyciel, działacz czy Rom niewidoczny, odważył się uwierzyć, że to, kim chce być, kiedy dorośnie, może stać się rzeczywistością. Niezależnie od problemów, z którymi się boryka, niezależnie od tego, czy są to braki materialne, czy dyskryminacja – lub, najczęściej, jedno i drugie, będzie walczyć o społeczeństwo, w którym każdy może osiągnąć swój maksymalny potencjał, nie będąc ofiarą uprzedzeń i stereotypów.” – Gelu Duminică, dyrektor wykonawczy Fundacji Agenția Împreună

Cykl filmów organizowany jest pod egidą EUNIC România (European Union National Institutes for Culture) przy wsparciu ambasad i partnerskich ośrodków kulturalnych oraz we współpracy z Fundacją Agenția Împreună. Członkowie EUNIC România, którzy przyczynili się do tego programu, to: Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Hiszpanii w Bukareszcie, Ambasada Szwecji w Bukareszcie, Centrum Czeskie, Austriackie Forum Kultury, Instytut Camõesa, Instytut Cervantesa, Instytut Francuski, Instytut Goethego, Instytut Włoski i Instytut Polski.

Więcej informacji o festiwalu 

Scheduled Kino

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Film „Bestia”, arcydzieło kina niemego w reżyserii Aleksandra Hertza, z udziałem Poli Negri, otwiera 20. edycję Festiwalu Filmowego CinePOLSKA w Rumunii i Republice Mołdawii. Polskiej produkcji towarzyszyć będzie na żywo muzyka zespołu Amphitrio.
21 11.2024 27 11.2024 Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Astra Film Festival 🗓

Filmy, debata i koncert - to polskie elementy w programie tegorocznego festiwalu filmowego Astra w Sybinie. Wydarzenia są częścią programu Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025.
20 10.2024 27 10.2024 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia