21.04.2018 Kino

O pierwszej romskiej poetce w Bukareszcie

Film „Papusza”, ostatni w reżyserii Krzysztofa Krauzego, który przedstawia życie pierwszej polskiej poetki romskiej będzie prezentowany na festiwalu European Film Week of the Invisible Roma w Bukareszcie w dniu 21 kwietnia, w Kinie Union.

21 kwietnia, godz. 20.00 – Kino Union, ul. Ion Câmpineanu 22

PAPUSZA
Polska, 2013, 131 min.
biografia, napisy w języku rumuńskim

Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
Obsada aktorska: Antoni Pawlicki, Jowita Miondlikowska, Andrzej Walden, Zbigniew Walerys, Artur Steranko

Film ukazuje życie Bronisławy Wajs (zwanej Papuszą), pierwszej polskiej poetki romskiej, od jej narodzin aż do starości: zaaranżowane małżeństwo, kiedy była jeszcze niepełnoletnia, życie w obozie dla Romów przed, w trakcie i po drugiej wojnie światowej, następnie przymusowe zamieszkanie w komunistycznej Polsce i życie w biedzie. Spotkanie z poetą Jerzym Ficowskim, który odkrył jej wielki talent do poezji i opublikował jej utwory, doprowadziło do tragicznego paradoksu: Papusza staje się słyną poetką, ale zostaje odrzucona przez społeczność romską, ponieważ zdradziła jej sekrety.

European Film Week of the Invisible Roma (17-22 kwietnia) zaprasza do odkrycia opowieści i historii niewidocznych Romów. 12 filmów z 11 krajów europejskich, które przywołują emocjonujące fakty i historie niewidocznych Romów.

„Używamy terminu niewidoczni Romowie w odniesieniu do tych, którzy pracują, studiują i są prawdziwymi obywatelami społeczeństwa rumuńskiego, ale nie są widoczni dla większości ich otoczenia. Niestety jedna trzecia Rumunów nadal twierdzi, że nie chce sąsiada Roma (Cygana, tylko dlatego, że termin ten jest obciążony uprzedzeniami). Naszym pragnieniem jest aby widz festiwalu, niezależnie od tego, czy będzie to młody Rom, czy Rumun, nauczyciel, działacz czy Rom niewidoczny, odważył się uwierzyć, że to, kim chce być, kiedy dorośnie, może stać się rzeczywistością. Niezależnie od problemów, z którymi się boryka, niezależnie od tego, czy są to braki materialne, czy dyskryminacja – lub, najczęściej, jedno i drugie, będzie walczyć o społeczeństwo, w którym każdy może osiągnąć swój maksymalny potencjał, nie będąc ofiarą uprzedzeń i stereotypów.” – Gelu Duminică, dyrektor wykonawczy Fundacji Agenția Împreună

Cykl filmów organizowany jest pod egidą EUNIC România (European Union National Institutes for Culture) przy wsparciu ambasad i partnerskich ośrodków kulturalnych oraz we współpracy z Fundacją Agenția Împreună. Członkowie EUNIC România, którzy przyczynili się do tego programu, to: Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Hiszpanii w Bukareszcie, Ambasada Szwecji w Bukareszcie, Centrum Czeskie, Austriackie Forum Kultury, Instytut Camõesa, Instytut Cervantesa, Instytut Francuski, Instytut Goethego, Instytut Włoski i Instytut Polski.

Więcej informacji o festiwalu 

Scheduled Kino

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia