O ojcu polskiej niepodległości w Bukareszcie
W historii Polski XX wieku nie ma postaci bardziej znanej niż marszałek Józef Piłsudski (1867-1935). Słynny dowódca stał się symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wówczas – po 123 latach zaborów, czyli podziału ziem polskich między Rosję, Prusy i Austrię, które rozgrabiały je trzykrotnie i próbowały pozbawić Polaków nie tylko ich ojczyzny, ale także języka, tradycji i kultury – kraj powrócił na mapy Europy.
Piłsudski miał również decydujący wpływ na kształt Polski po I wojnie światowej. Cieszący się dużym uznaniem międzynarodowym przywódca stanął na czele odrodzonego państwa polskiego, stworzył jego armię i demokratyczne podstawy (np. w listopadzie 1918 roku przyznał kobietom prawo głosu w wyborach). Później rządził twardą ręką, nie raz wzbudzając kontrowersje, ale też podziw nawet wśród przeciwników.
Józef Piłsudski był zaprzyjaźniony z rumuńską rodziną królewską, bywał w Rumunii na długich wakacjach i cztery razy w czasie wizyt oficjalnych (1922, 1928, 1931, 1932). Miał również zasługi dla całego kontynentu – w 1920 wygrywając Bitwę Warszawską, znaną w Polsce jako Cud nad Wisłą, na kilka dekad uchronił swój kraj i Europę przed bolszewikami.
Wernisaż ekspozycji pt. „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” odbędzie się we środę 18 kwietnia 2018 roku o godzinie 13.45 w Muzeum Miasta Bukaresztu – Pałacu Suţu (Bulevardul Ion C. Brătianu 2). Planowany jest w nim udział Marszała Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.
Wystawę w Bukareszcie można oglądać do 20 maja 2018 roku (w dniach od wtorku do niedzieli i w godzinach 10.00-18.00).