23.04.2018 - 6.05.2018 Teatr, Wydarzenia

Szekspir według Warlikowskiego w Krajowej

„Opowieści afrykańskie” według Wiliama Szekspira w reżyserii wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego otworzą 23 kwietnia XI Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Krajowej.

Warlikowski związany z założonym przez niego Nowym Teatrem w Warszawie oraz scenografka Małgorzata Szczęśniak otrzymają także w Krajowej Międzynarodową Nagrodę Szekspirowską. Co dwa lata otrzymują ją osobistości ze świata teatru, które mają wielki wkład w promocję dzieł Szekspira. Przyznaje ją międzynarodowe jury pod przewodnictwem historyka i krytyka teatralnego George Banu.

Słynny polski reżyser ma już w swoim dorobku 11 przedstawień na podstawie dramatów Szekspira. Trwające ponad 5 godzin „Opowieści afrykańskie” wykonuje doskonała obsada aktorska z Nowego Teatru w Warszawie. Na scenie pojawiają się wybitni polscy aktorzy m.in. Maja Ostaszewska, Ewa Dałkowska, Adam Ferency i Jacek Poniedziałek.

Tegoroczny festiwal w Krajowej zaprezentuje ponad 25 przedstawień z 13 krajów świata. Podczas festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć sztukę w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego dwa razy – 23 kwietnia o godz. 19.00 i 24 kwietnia o godz. 16.00 w Teatrze Narodowym im. Marina Sorescu w Krajowej.

https://www.facebook.com/institutulpolonez/posts/10155195728001433

from to
Scheduled Teatr Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia