18.05.2018 - 27.05.2018 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Sto ikon polskiego designu w Bukareszcie

Lokomotywa, fotel, aparat fotograficzny, czy rower – wszystko to, by było wygodne, estetyczne i funkcjonalne, musi być dobrze zaprojektowane. Przekonaj się jak design zmieniał życie Polaków przez ostatnie 100 lat. Odwiedź wystawę „Elementarz polskiego designu” w ramach Romanian Design Week w dniach 18-27 maja w największej i najbardziej nagradzanej przestrzeni kreatywnej Bukaresztu - NOD Makerspace/Mater.

Jak pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów? Jak wybrać to, co najważniejsze i  nie ulec pokusie pokazania samych ikon? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, jakimi zajmuje się design? Instytut Adama Mickiewicza,  kuratorka Ewa Solarz i grupa współpracujących z nimi ilustratorów podjęli się tego wyzwania i przygotowali wystawę, która jest podróżą przez stulecie polskiego designu. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie wystawę „Elementarz polskiego designu” można zobaczyć tej wiosny w stolicy Rumunii, w czasie najważniejszego wydarzenia w kraju poświęconego projektowaniu – Romanian Design Week. Będzie ona największą ekspozycją zagraniczną towarzyszącą imprezie w tym roku. 

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 19 maja o godzinie 17.00 w NOD Makerspace / Mater (str. Splaiul Unirii 160). Tuż po nim, w mieszczącym się w tym samym budynku Deschis GastroBar, rozpocznie się koncert Dominika Strycharskiego, polskiego muzyka, kompozytora i performera, tworzącego współczesny jazz w jego wielu eklektycznych odmianach, muzykę współczesną, post-hip-hop, noise czy muzykę do spektakli teatralnych.

Wśród 100 polskich projektów prezentowanych w Bukareszcie, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, kroje liter, loga, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zyskały miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji, ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Wystawa, która była wcześniej prezentowana w Berlinie i Budapeszcie, łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. „Elementarz polskiego designu” to także 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.
Ekspozycja to nie tylko 100 ikonicznych obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Prezentacja projektów w porządku chronologicznym pokazuje, że w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają i przyjmują wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. 

„Elementarz polskiego designu” można oglądać w dniach 18-27 maja w NOD Makerspace / Mater (str. Splaiul Unirii 160) w Bukareszcie.

================

Kalendarz wydarzeń towarzyszących:

Wszystkie wydarzenia obywają się Nod Makerspace / Mater (ul. Splaiul Unirii 160), a koncert odbędzie się w DESCHIS Gastrobar, który mieści się w tym samym budynku.

✔ 19 maja (sobota), godz. 17.00 –  wernisaż i koncert Dominika Strycharskiego

Dominik Strycharski jest polskim kompozytorem, wokalistą i performerem. Tworzy muzykę współczesną w różnych formach, od elektronicznego i akustycznego jazzu po muzykę elektroniczną, post-hip-hop czy improwizacje. Tworzy również muzykę do spektakli teatralnych.

✔ 23 maja (środa), godz. 19.00 – „Ikony rumuńskiego designu” – prof. Radu Comșa, projektant i wykładowca bukareszteńskiej Akademii Sztuk Pięknych UNARTE opowie o tym, jakie projekty okazały się kamieniami milowymi rumuńskiego designu ostatnich stu lat i którzy ich twórcy zapisali się w historii. Jego prezentacja będzie związana z polskimi obiektami, projektami i prototypami prezentowanymi w ramach wystawy „Elementarz polskiego designu”.

✔ 26 maja (sobota), godz. 16.00 i 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Elementarz polskiego designu”

Ewa Solarz, kuratorka wystawy, została niedawno uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet polskiego designu.. Jest także autorką niezwykłych publikacji o designie dla dorosłych i dzieci ,w tym książki „D.E.S.I.G.N.” czy „Ilustrowanego elementarza dizajnu”. W Bukareszcie oprowadzi po wystawie swojego autorstwa.

✔ 27 maja (niedziela), godz. 16.00 – warsztaty ilustratorskie dla dzieci

Nagradzane polskie ilustratorki Agata Dudek i Małgorzata Nowak z Acapulco Studio pokażą dzieciom, jak tworzy się ilustracje do książek i opowiedzą o swojej pracy. Obie ukończyły wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaprojektowały też identyfikację wizualną wystawy „Elementarz polskiego designu”.

================

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA 100 – międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program POLSKA 100 finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA 2017-2021. Więcej informacji o polskiej kulturze na świecie na www.culture.pl

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza
Współorganizator: Instytut Polski w Bukareszcie
Partnerzy: Romanian Design Week, NOD Makerspace

Kuratorka: Ewa Solarz

Ilustratorzy: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska.

#PL100 #RDW2018 #RDW

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia