27.04.2018 - 5.05.2018 Teatr, Wydarzenia

Polska na festiwalu ClassFest w Kiszyniowie

Warsztaty prowadzone przez wykładowcę najsłynniejszej polskiej Szkoły Filmowej z Łodzi i spektakl polskich studentów będą częścią ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ClassFest w Kiszyniowie. Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Bukareszcie.

Mołdawski festiwal ClassFest (30 kwietnia-5 maja) gromadzi przedstawicieli szkół artystycznych z różnych krajów. Marcin Brzozowski, wykładowca słynnej łódzkiej Szkoły Filmowej, którą kończyli m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski, 3 maja poprowadzi warsztaty dla studentów aktorstwa.

Polski aktor i reżyser wykłada na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, jest także założycielem stowarzyszenia absolwentów i wykładowców tej uczelni „Targowa 62” oraz twórcą Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora Monofest.

Podczas festiwalu ClassFest 1 maja o godz. 19.00 w kiszyniowskim Teatrze Narodowym im. Mihaia Eminescu (sala Valeriu Cupcea) zaprezentuje również przedstawienie w swojej reżyserii, wykonywane przez studentów Szkoły Filmowej z Łodzi pt. „Spotlight Technique/Technika punktu świetlnego” według Philipa Dimitri Galasa.

Instytut Polski w Bukareszcie jest stałym partnerem festiwalu ClassFest i współfinansuje polski udział w tym wydarzeniu.

Założona w 1948 roku Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. W programie studiów kładzie szczególny nacisk na ćwiczenia praktyczne. Kształci reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów, zarówno filmowych, jak i teatralnych z wielu krajów świata.

Więcej o Szkole Filmowej na www.filmschool.lodz.pl

from to
Scheduled Teatr Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia