11.05.2018 Kino, Wydarzenia

Polskie kino na Festiwalu Filmu Europejskiego

Dwa spośród najnowszych polskich filmów zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Rumunii podczas 22. edycji Festiwalu Filmu Europejskiego (7-13 maja 2018 r.). Projekcje będą miały miejsce w Bukareszcie i Timiszoarze.

11 maja, godz. 19.00, Bukareszt – Kino Muzeum Chłopa, ul. Monetăriei 3. Bilet – 10 lei. 

25 maja, godz. 21.30, Timiszoara – Ogród Letni Capitol, bd. C.D. Loga 2. WSTĘP WOLNY.

 

WIEŻA. JASNY DZIEŃ

2017, 106 min., dramat

Reżyseria i scenariusz: Jagoda Szelc

Obsada aktorska: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki itd.

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający I komunię świętą Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja – młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu komunii Niny dochodzi do pojednania sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego Kaja wróciła.

„Rodzinne spotkanie zaczyna się w napiętej atmosferze, staje się chaotyczne, a kończy się apokaliptycznie.” – The Hollywood Reporter

12 maja, godz. 16.30, Bukareszt – Kino Elvire Popesco, bd. Dacia 77. Bilet – 10 lei. 

 

PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI

2017, 113 min., dramat

Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Scenariusz: Wojciech Albiński, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Obsada aktorska: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński itd.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły.

„Film pary polskich reżyserów, Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, reprezentuje śmiałe i eksperymentalne podejście do konsekwencji ludobójstwa w Ruandzie” – Cineuropa

Cały program festiwalu

Scheduled Kino Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia