16.05.2018 - 3.06.2018 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska Szkoła Plakatu w rumuńskiej stolicy kina

Wystawę prac poświęconych kinu, teatrowi i operze autorstwa 50 wybitnych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu można oglądać w dniach 16 maja-3 czerwca w Muzeum Sztuki w Klużu Napoce. Ekspozycja powstała z myślą o kinomanach, którzy będą uczestniczyli w najważniejszym w Rumunii Transilvania International Film Festival (TIFF).

Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. Polska Szkoła Plakatu, jak nazywany jest nurt w sztuce, a nie fizycznie istniejąca szkoła, była przez lata światowym wzorcem projektowania artystycznego. Najciekawsze przykłady tej sztuki poświęcone filmowi, teatrowi i operze można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce.

Na wystawę, stworzoną w oparciu o licząca ponad 40 tysięcy dzieł największą polską prywatną kolekcję plakatu Krzysztofa Dydo, znawcy tej formy sztuki i właściciela galerii w Krakowie, składa się ponad pięćdziesiąt prac ok. 50 artystów. Ekspozycja w Klużu będzie prezentowana w czasie największego i najważniejszego w Rumunii Transilvania International Film Festival (TIFF), na którym nie zabraknie i polskiej kinematografii, dlatego wiele plakatów to prace poświęcone kinu, co ciekawe także rumuńskiemu!

Wśród autorów prac nie zabrakło prekursorów Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia godnie kontynuujących ich dzieło, takich jak m.in. Lech Majewski, Andrzej Pągowski, Tomasz Bogusławski czy Sebastian Kubica.

Ekspozycja pozwala zapoznać się z różnorodnością tematów i stylów w polskim plakacie na przełomie XX i  XXI wieku, który mimo dominacji mediów elektronicznych, nadal pozostaje wiernym sługą wydarzeń kulturalnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 maja o godzinie 18:00. Weźmie w nim udział właściciel niezwykłej kolekcji prac polskich grafików – Krzysztof Dydo. 

Wystawa będzie prezentowana w dniach 16 maja-3 czerwca 2018 w Muzeum Sztuki w Klużu Napoce (Piața Unirii nr 30). Można ją oglądać od środy do niedzieli w godzinach 10.00-17.00.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia