19.07.2018 - 23.07.2018 Inne, Wydarzenia

Nietypowe spotkanie polskich i rumuńskich skautów

Kilkudziesięciu skautów z największych organizacji tego typu w Polsce i Rumunii przez dwa tygodnie będzie poznawało historię i kulturę obu krajów w czasie programu edukacyjnego w górach Marmaroszu i na Bukowinie. W ich działaniach weźmie też udział młodzież z polskiej mniejszości. Pretekstem do nietypowego spotkania młodych ludzi, zainspirowanego przez Instytut Polski w Bukareszcie, są dwa stulecia – odzyskania przez Polskę niepodległości i wielkiego zjednoczenia Rumunii.

Polscy i rumuńscy skauci wezmą udział w dwóch częściach programu edukacyjnego – wędrówce po górach oraz w części stacjonarnej na Bukowinie, która odbędzie się w Pleszy, jednej z najbardziej malowniczo położonych w Rumunii wsi, zamieszkanej przez ludność polską. W pobliżu tej miejscowości między 19 a 23 lipca 2018 r. skauci zorganizują też zajęcia plenerowe dla dzieci i młodzieży z mniejszości polskiej z Bukowiny. W sobotę 21 lipca młodzi ludzie będą wspólnie świętowali ważne dla obu krajów stulecia, a do ich obozu zostaną zaproszeni przedstawiciele lokalnej społeczności i władz.

Idea wspólnego programu edukacyjnego „Skauci Niepodległej”dla młodzieży z Polski i Rumunii narodziła się rok temu w czasie RoJAM, czyli organizowanego co kilka lat najważniejszego spotkania skautów rumuńskich z największej w kraju organizacji Cercetașii României. Wśród jego międzynarodowych gości byli także Polacy ze Związku Harcerstwa Polskiego reprezentujący Chorągiew Dolnośląską (Hufiec Wrocław Północ). 

– Skauting odegrał bardzo ważną rolę w historii Polski,  w naszych dążeniach do niepodległości i walce o nią. Ruch ten był ważny także w dziejach Rumunii. Pomagał  i nadal pomaga wychowywać  ludzi, dla których dobro wspólne czy dobro ojczyzny są bardzo istotne – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie. – Uczestnicząc w RoJAM pomyśleliśmy więc wspólnie z dwiema największymi organizacjami skautowymi w naszych krajach i ze Związkiem Polaków w Rumunii, który także został naszym partnerem, że warto ten wspólny fundament wykorzystać w 2018 roku, gdy Polska i Rumunia świętują setne rocznice kluczowe dla ich nowoczesnego kształtu. Dzięki wspólnej pracy powstał program edukacyjny, który współfinansujemy  – dodaje. 

Obie części programu będą wypełnione wspólnymi zajęciami, w czasie których młodzież z dwóch krajów pozna historię, obyczaje, tradycje i kulturę obu narodów. Młodzi Polacy z Bukowiny będą też mogli nauczyć się umiejętności ważnych dla każdego skauta np. radzenia sobie w trudnych warunkach, posługiwania się mapą i kompasem, które przydają się także na co dzień. 

Organizatorzy nieprzypadkowo na miejsce spotkania skautów wybrali północ Rumunii. W latach 30. XX wieku harcerstwo, jak po polsku określa się skauting, było największą i najbardziej aktywną polską organizacją w Rumunii, skupiało ponad 500 członków,  w większości na północy kraju. 
– Dzięki naszej współpracy z organizacjami skautowymi w Rumunii i Polsce chcemy nawiązać do tej tradycji i pokazać, że współczesny ruch skautowy jest oknem na świat dla młodych ludzi, pomaga im rozwijać umiejętności ważne w dorosłym życiu, może być także ciekawą propozycją na spędzanie wolnego czasu, także dla najmłodszego pokolenia Polaków z Bukowiny – dodaje dyrektor Skieterska. 

from to
Scheduled Inne Wydarzenia

„POLSKA” w Klużu – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Bibliotekę Okręgową „Octavian Goga” Cluj, gdzie między 1 a 17 sierpnia 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
01 08.2024 17 08.2024 Inne

Polska komedia nad Morzem Czarnym 🗓

Jedna z najpopularniejszych polskich komedii ostatnich lat, „Planeta singli”, będzie można zobaczyć 6 sierpnia w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud w ramach festiwalu Cinemascop w Eforie Sud. Wstęp wolny.
06 08.2024 Kino, Wydarzenia

Projekcje CINEVARA w Bukareszcie 🗓

Czarno-biały dramat psychologiczny „Walkower” w reżyserii i z udziałem Jerzego Skolimowskiego zostanie wyświetlony 1 sierpnia w Rezidența9 w Bukareszcie podczas 6. edycji plenerowego programu filmowego CINEVARA.
01 08.2024 Kino, Wydarzenia