Projekt przybliża polską sztukę i historię na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Prezentowane utwory proponują widzom szerokie spektrum tematyczne, różnorodność estetyczną i pozwalają spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.
Projekt został sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.
W programie festiwalu znajdzie się również film dokumentalny „Zapora”, który prezentowany będzie w konkursie.
Program
MIASTO 44
2014, Polska, 122 min.
Reżyseria: Jan Komasa
napisy w języku rumuńskim
Fabuła filmu skupia się na powstaniu warszawskim i losach jego młodych uczestników, którym przyszło żyć i wkraczać w dorosłość w okrutnych realiach niemieckiej okupacji. W wojenny dramat wplata się wątek miłosny, w który jest uwikłanych troje bohaterów: Stefan Zawadzki i one dwie – Kama i Biedronka.
21 lipca, godz. 9.00 – Kino Amza Pellea, ul. Mihai Viteazul
CZŁOWIEK Z MARMURU
1977, Polska, 153 min.
Reżyseria: Andrzej Wajda
napisy w języku rumuńskim
Film ukazuje losy młodej studentki szkoły filmowej Agnieszki, która zbiera materiały na potrzeby realizacji dokumentu o cenionym niegdyś przodowniku pracy Mateuszu Birkucie. Prowadząc śledztwo dziennikarskie, Agnieszka poznaje prawdę o okolicznościach, w których Birkut został wypromowany na stachanowca oraz cenie, jaką zapłacił za swoje zaangażowanie w działania propagandowe władz stalinowskich.
23 lipca, godz. 10.00 – Kino Amza Pellea
POPIÓŁ I DIAMENT
1958, Polska, 97 min.
Reżyseria: Andrzej Wajda
napisy w języku rumuńskim
Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej (AK), Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Z biegiem czasu u Chełmickiego pojawia się coraz więcej wątpliwości.
26 lipca, godz. 13.00 – Kino Amza Pellea
JACK STRONG
2014, Polska, Wielka Brytania, Rosja, 122 min.
Reżyseria: Władysław Pasikowski
napisy w języku rumuńskim
Film o Ryszardzie Kuklińskim – człowieku, który będąc w samym środku systemu podejmuje samotną batalię przeciw Sowietom. Dzięki swojej determinacji rozpoczyna wieloletnią współpracę z CIA. Odtąd życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii.
29 lipca, godz. 13.00 – Kino Amza Pellea
Konkurs – ZAPORA
2016, Polska, 67 min.
Reżyseria: Konrad Starczewski
napisy w języku rumuńskim
Film opowiada o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”. Mjr Dekutowski podobnie jak inni Żołnierze Wyklęci skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.
27 lipca, godz. 18.00 – Kino Amza Pellea