19.07.2018 - 23.07.2018 Historia

Skautowe obchody odzyskania niepodległości

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wielkiego zjednoczenia Rumunii prawie 100 młodych ludzi z obu krajów poznawało historię i kulturę swoich państw w czasie programu edukacyjnego „Skauci Niepodległej”. Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie przez dwa lipcowe tygodnie odbywał się on na północy Rumunii, w Marmaroszu i na Bukowinie. W działaniach skautów wzięło też udział ok. czterdziestu młodych przedstawicieli polskiej mniejszości.

Program edukacyjny „Skauci Niepodległej” / „Cercetașii Uniți” składał się z dwóch części, w których brali udział przedstawiciele największych oranizacji skautowych z Polski (Związek Harcerstwa Polskiego) i Rumunii (Cercetașii României, czyli Skauci Rumunii). Pierwszą z nich stanowiła wędrówka po Górach Rodniańskich, podczas której młodzież poznawała wzajmenie siebie oraz kulturę, historię i język obu krajów. Druga, stacjonarna część projektu, odbyła się w Pleszy, malowniczej wsi na rumuńskiej Bukowinie, zamieszkanej przez ludność polską. W okolicach tej miejscowości harcerze z Polski zbudowali obóz skautowy, w którym w dniach 19 – 23 lipca 2018 r.  dzieci pochodzące z mniejszości polskiej na Bukowinie wraz z młodymi rumuńskimi skautami z Jass i Suczawy uczestniczyły w grach edukacyjnych i zabawach plenerowych.

Obóz skautowy na Bukowinie wzbudził zainteresowanie mediów, w tym rumuńskiej telewizji publicznej TVR, agencji i portali informacyjnych. Odwiedzili go także ważni goście i przedstawiciele różnych władz. Wśród nich byli m.in. prezes Związku Polaków w Rumunii Gerwazy Longher, wiceprezes tej organizacji Kazimierz Longher, ks. Stanisław Kucharek – wicedziekan dekanatu bukowińskiego, ks. Andrei Staszkowian – proboszcz parafii w Pleszy, a także władze Narodowej Organizacji Skautów Rumuńskich, na czele z prezesem – Andreiem Avramem i dyrektor wykonawczym – Mihaelą Gîrleanu. W ich obecności 21 lipca 2018 roku w Domu Polskim w Pleszy została otwarta wystawa prezentująca 100 lat polskiego harcerstwa. Ekspozycja, poza szerokim blokiem poświęconym udziałowi harcerzy w wydarzeniach szczególnie istotnych dla historii Polski, wspomina także początki skautowych relacji polsko-rumuńskich.  

Goście oficjalnej części programu edukacyjnego w Pleszy w swoich wystąpieniach wiele uwagi poświęcili bardzo istotnej roli skautingu w historii Polski i Rumuni, jego ideałom oraz metodom wychowawczym. Projekt „Skauci Niepodległej” poza celami edukacyjnymi miał też zaprezentować skauting dzieciom i młodzieży z mniejszości polskiej na Bukowinie.  

– Zależało nam, aby dzieci poznały bliżej historię Polski i Rumunii nie w szkolnych ławkach, a w inny, bardzo angażujący sposób. Ważne było także, aby posmakowały harcerskiego życia, nauczyły się jak radzić sobie w trudnych warunkach naturalnych, jak posługiwać się mapą i kompasem i przekonały się, że skauting pomaga w codziennym życiu – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który zainicjował projekt. – Bardzo istotna była także nasza bliska i owocna współpraca ze Związkiem Polaków w Rumunii, za którą jestem ogromnie wdzięczna. Dzięki niej np. mogliśmy gościć z dziećmi w Domu Polskim w Pleszy – dodaje dyrektor Skieterska.

Głównym partnerem akcji był Hufiec Wrocław Północ Związku Harcerstwa Polskiego, którego przedstawiciele organizowali program skautowy.

– Oznaką, że program się udał był ostatni dzień, kiedy dzieci śpiewały piosenki, których ich nauczyliśmy i tańczyły harcerskie tańce, które im pokazywaliśmy – mówi komendantka hufca Wrocław Północ Joanna Polańska. – To był trudny projekt. Baliśmy się bardzo, że nie uda nam się spełnić wszystkich założeń przedwyjazdowych, obawialiśmy się różnic kulturowych, a przede wszystkim tego, że w jednym obozie znaleźli się skauci oraz dzieci, które nigdy nie miały do czynienia z harcerstwem. Ale po zakończeniu projektu jesteśmy bardzo zadowoleni. Dzieci bardzo nam pomagały np. w tłumaczeniach, a przede wszytkim angażowały się zabawy i warsztaty przez nas przygotowane – dodaje.

Według większości uczestników programu „Skauci Niepodległej”, jedną z najpiękniejszych jego chwil było uroczyste „ogniobranie”, podczas którego polscy harcerze opowiedzieli o trudnej historii Polski i walce o niepodległość. Ogniobranie, w formule widowiska poetycko – muzycznego, poświęcone było 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 – leciu zjednoczenia Rumunii.

Po zakończeniu projektu w Pleszy polscy harcerze wyruszyli jeszcze w kilkudniowy objazd po Rumunii, który zakończy się pod koniec lipca.

Pomysł wspólnego projektu edukacyjnego dla harcerzy z Polski i skautów z Rumunii narodził się rok temu w czasie RoJAM, czyli organizowanego co kilka lat najważniejszego spotkania skautów rumuńskich z największej w kraju organizacji Cercetașii României. Wśród jego międzynarodowych gości byli także Polacy ze Związku Harcerstwa Polskiego reprezentujący Chorągiew Dolnośląską (Hufiec Wrocław Północ) i przedstawiciele Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który rozwija współpracę z ruchem skautowym w Rumunii od 2015 roku.

Program „Skauci Niepodległej” był współfinasnowany przez Instytut Polski z Bukaresztu ze środków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Galeria zdjęć >>>

from to
Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO