27.09.2018 Historia

Baw się nauką w Instytucie Polskim

Przez jeden wieczór w naszym ogrodzie w Bukareszcie będziecie mogli odkrywać tajemnice nauki wspólnie z przedstawicielami Centrum Nauki Laboratorium Wyobraźni z Poznania. W czasie spotkania pokażemy też film o dwojgu niezwykłych Polaków. Rezerwujcie czwartek 27 września od godziny 18.30 i odwiedźcie nas w Instytucie Polskim. Zapraszamy! Wstęp wolny.

Jeśli chcecie nauczyć się szybko liczyć w głowie bez kalkulatora, bez trudu wymyślać i zapamiętywać kolejne hasła do skrzynki pocztowej, dowiedzieć się, że 10 – 1 może równać się…10, poznać tajniki kryptologii i szyfrowania albo po prostu przekonać się, że nauka jest fajna, zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Popa Savu 28 (tuż przy stacji metra Aviatorilor)! 

Spotkanie z przedstawicielami Laboratorium Wyobraźni i ich warsztaty będą tłumaczone na język rumuński. Zajęcia są przeznaczone dla uczestników od 13 lat, będą równie atrakcyjne dla dorosłych i dla dzieci. 

Dzień otwarty w Instytucie Polskim będzie też okazją, by dowiedzieć się trochę o tajemnicach Enigmy*, niemieckiej maszyny szyfrującej, której kod po raz pierwszy złamali polscy matematycy z Poznania – Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki. Dzięki przekazaniu kodu Enigmy Aliantom zmieniły się losy II wojny światowej. 

Po spotkaniu z Centrum Nauki Laboratorium Wyobraźni, w ogrodzie Instytutu Polskiego odbędzie się projekcja amerykańskiego filmu fabularnego o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w czasie II wojny światowej w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego w niezwykły sposób uratowali ponad 300 Żydów. Film zostanie wyświetlony w wersji angielskiej z rumuńskimi napisami. 

Przez cały czas trwania dnia otwartego będzie też można zapisać się lub skorzystać z mediateki Instytutu Polskiego. 

Czwartkowe wydarzenie w Instytucie Polskim to zapowiedź Bucharest Science Festival i Nocy Naukowców, która w całej Europie odbywa się w tym roku 28 września. Tego dnia goście z Centrum Nauki Laboratorium Wyobraźni z Poznania można będzie spotkać w centrum handlowym Promenada (ul. Calea Floreasca 246B, przy stacji Aurel Vlaicu) w godz. 16-22.

Pełen program festiwalu: www.bucharestsciencefestival.ro

PROGRAM 27.09:

✔ 18.30-19.50 – warsztaty naukowe kryptologiczne prowadzone przez ekipę Laboratorium Wyobraźni z Poznania.

✔ 20.00 – pokaz filmu „Azyl” („Grădina speranței”), reż. Niki Caro, 126 min. (2017). Film przeznaczony jest dla widzów od lat 13. 
Niezwykła historia opowiada o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego w czasie II wojny światowej uratowali ponad 300 Żydów. 

MIEJSCE:
Instytut Polski w Bukareszcie, ul. Popa Savu 28, tuż przy stacji metra Aviatorlior

Scheduled Historia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
16 10.2024 16 11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

Wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, pamięta najbardziej dramatyczny konflikt zbrojny w historii świata. Wystawa „Walka i cierpienie. Polacy w czasie II wojny światowej”. które do końca listopada będzie można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Dewie.
24 10.2024 29 11.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO