27.09.2018 Historia

Baw się nauką w Instytucie Polskim

Przez jeden wieczór w naszym ogrodzie w Bukareszcie będziecie mogli odkrywać tajemnice nauki wspólnie z przedstawicielami Centrum Nauki Laboratorium Wyobraźni z Poznania. W czasie spotkania pokażemy też film o dwojgu niezwykłych Polaków. Rezerwujcie czwartek 27 września od godziny 18.30 i odwiedźcie nas w Instytucie Polskim. Zapraszamy! Wstęp wolny.

Jeśli chcecie nauczyć się szybko liczyć w głowie bez kalkulatora, bez trudu wymyślać i zapamiętywać kolejne hasła do skrzynki pocztowej, dowiedzieć się, że 10 – 1 może równać się…10, poznać tajniki kryptologii i szyfrowania albo po prostu przekonać się, że nauka jest fajna, zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Popa Savu 28 (tuż przy stacji metra Aviatorilor)! 

Spotkanie z przedstawicielami Laboratorium Wyobraźni i ich warsztaty będą tłumaczone na język rumuński. Zajęcia są przeznaczone dla uczestników od 13 lat, będą równie atrakcyjne dla dorosłych i dla dzieci. 

Dzień otwarty w Instytucie Polskim będzie też okazją, by dowiedzieć się trochę o tajemnicach Enigmy*, niemieckiej maszyny szyfrującej, której kod po raz pierwszy złamali polscy matematycy z Poznania – Marian Rejewski, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki. Dzięki przekazaniu kodu Enigmy Aliantom zmieniły się losy II wojny światowej. 

Po spotkaniu z Centrum Nauki Laboratorium Wyobraźni, w ogrodzie Instytutu Polskiego odbędzie się projekcja amerykańskiego filmu fabularnego o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w czasie II wojny światowej w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego w niezwykły sposób uratowali ponad 300 Żydów. Film zostanie wyświetlony w wersji angielskiej z rumuńskimi napisami. 

Przez cały czas trwania dnia otwartego będzie też można zapisać się lub skorzystać z mediateki Instytutu Polskiego. 

Czwartkowe wydarzenie w Instytucie Polskim to zapowiedź Bucharest Science Festival i Nocy Naukowców, która w całej Europie odbywa się w tym roku 28 września. Tego dnia goście z Centrum Nauki Laboratorium Wyobraźni z Poznania można będzie spotkać w centrum handlowym Promenada (ul. Calea Floreasca 246B, przy stacji Aurel Vlaicu) w godz. 16-22.

Pełen program festiwalu: www.bucharestsciencefestival.ro

PROGRAM 27.09:

✔ 18.30-19.50 – warsztaty naukowe kryptologiczne prowadzone przez ekipę Laboratorium Wyobraźni z Poznania.

✔ 20.00 – pokaz filmu „Azyl” („Grădina speranței”), reż. Niki Caro, 126 min. (2017). Film przeznaczony jest dla widzów od lat 13. 
Niezwykła historia opowiada o Janie i Antoninie Żabińskich, czyli dyrektorze warszawskiego ZOO i jego żonie, którzy w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego w czasie II wojny światowej uratowali ponad 300 Żydów. 

MIEJSCE:
Instytut Polski w Bukareszcie, ul. Popa Savu 28, tuż przy stacji metra Aviatorlior

Scheduled Historia

Dzieciństwo między prawami, pamięcią a wyobraźnią –

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z Teatrem „Andrei Mureșanu” organizuje w Sfântu Gheorghe wyjątkowe i edukacyjne podwójne wydarzenie wystawiennicze, które odbędzie się w niezwykłym miejscu – nowym centrum wielofunkcyjnym otwartym niedawno w dawnej fabryce tytoniu. Dwie wystawy – jedna o prawach dziecka, druga o życiu „ojca tych praw”, pedagoga Janusza Korczaka – zostaną otwarte 29 maja o godzinie 18:00, oferując publiczności wyjątkowe doświadczenie kulturowe w przeddzień symbolicznego święta dedykowanego najmłodszym.
29 05.2025 30 06.2025 Historia, Inne

„Sen pierwszej nocy polarnej – Belgica –

Okres trwania wystawy: 16 maja – 30 września 2025 r. MNIT, ul. Constantin Daicoviciu nr. 2, Kluż-Napoka, 1 piętro
16 05.2025 30 09.2025 Historia, Inne, Wydarzenia

Walka, cierpienie i przyjaźń: wystawa w Alba

W osiemdziesiąt sześć lat po wybuchu II wojny światowej, w przeddzień 8 maja – dnia, który w wielu krajach obchodzony jest jako dzień zwycięstwa nad nazizmem – przypominamy sobie, że historia nigdy nie była prostym podziałem na zwycięzców i przegranych. W tamtych burzliwych czasach, podobnie jak i dziś, radość często przeplatała się z nowymi cierpieniami, a zwycięstwo bywało początkiem kolejnych dramatów.
07 05.2025 25 05.2025 Historia