8.11.2018 - 13.11.2018 Kino, Wydarzenia

Program CinePOLSKA Kiszyniów

Kino Odeon – str. Mihai Eminescu nr 55, Kiszyniów

 

8.11.2018, godz. 19.00 – ZIMNA WOJNA (reż. Paweł Pawlikowski, 89 min.)

9.11.2018, godz. 19.00 – ATAK PANIKI (reż. Paweł Maślona, 98 min.)

10.11.2018, godz. 19.00 – CEL MAI RAPID, CEL MAI PUTERNIC (reż. Łukasz Palkowski, 110 min.)

11.11.2018, godz. 19.00 – CICHA NOC (reż. Piotr Domalewski, 105 min.)

12.11.2018, godz. 19.00 – AZYL (reż. Niki Caro, 126 min.)

13.11.2018, godz. 19.00 – PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 113 min.)

 

WSTĘP WOLNY

 

8.11.2018, godz. 19.00

ZIMNA WOJNA

2018, Polska, Francja, Wielka Brytania, 89 min., dramat, romans

Reżyseria: Paweł Pawlikowski

Obsada aktorska: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza itd.

napisy w języku rumuńskim

Wiktor – muzyk, uzdolniony, rozchwytywany, z pozycją i kontaktami. Zula – dziewczyna ze wsi, młoda, naiwna, o nieziemskim głosie. Spotykają się na przesłuchaniach do ludowego zespołu pieśni i tańca „Mazurek”. On dostrzega w niej „iskrę” i daje szansę na karierę. Zakochują się w sobie. Chcą uciec razem do Paryża, ale ona zmienia zdanie. Później, gdy uda im się spotkać, przyznaje, że za mało w siebie wierzyła. Za to on wierzy w nią najbardziej na świecie. Podziwia jej głos, lekkość, prostolinijność. Jest w nią wpatrzony tak bardzo, że jej zaczyna to przeszkadzać.

„Zimna wojna” to film doskonały. Ogląda się go z zapartym tchem od pierwszych do ostatnich sekund. Nie ma w nim nudnego lub niepotrzebnego momentu. […] Scenariusz napisany razem z nieżyjącym już Januszem Głowackim jest jak zwierciadło, w którym każdy z nas zobaczy siebie. Uniwersalna historia pokazuje złożoność ludzkiej natury, i to, jak przewrotne jest nasze życie. Ale oprócz tego opowiada o wielkiej, romantycznej i wszechogarniającej miłości. Takiej, która zdarza się raz na sto lat.” – Joanna Szaszewska, kultura.gazeta.pl

Nagroda za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, 2018.

9.11.2018, godz. 19.00

ATAK PANIKI

2017, Polska, 98 min., komedia, dramat

Reżyseria: Paweł Maślona

Obsada aktorska: Artur Żmijewski, Dorota Segda, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki itd.

napisy w języku rumuńskim

„Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę.

Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.

Przy całej swojej komediowości, Atak paniki porusza kilka istotnych problemów, z jakimi mierzy się człowiek w XXI wieku. Mamy tu zjawiska wirtualnej prostytucji, uzależnień, toksycznych relacji rodzinnych, uleganie presji społeczeństwa, a także bardzo ludzką kwestię braku asertywności. Wszystkie z sytuacji wydają się nam zatem znajome – jeśli nie z doświadczeń osobistych, to przynajmniej z opowieści, ponieważ nie są to zjawiska abstrakcyjne. Uniemożliwia to jednocześnie zaklasyfikowanie filmu wyłącznie do gatunku komedii – całość nabiera momentami bardzo dramatycznego wydźwięku, prowokując do myślenia.” – Michalina Reda, naekranie.pl

10.11.2018, godz. 19.00

NAJLEPSZY

2017, Polska, 110 min., film biograficzny, dramat

Reżyseria: Łukasz Palkowski

Obsada aktorska: Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik itd.

napisy w języku rumuńskim

Głównym bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

„Jerzy Górski przez kilkanaście lat brał najmocniejsze w Polsce lat 70. narkotyki – morfinę, kokainę, heroinę. Trafiał do więzienia, szpitala psychiatrycznego, stracił ukochaną dziewczynę i dziecko, aż został pacjentem Monaru. Później przeszedł sześcioletni trening biegowy i triathlonowy, zdobył mistrzostwo świata na dystansie Double Ironman z czasem 24 godziny, 47 minut, 46 sekund. Obecnie jest członkiem Polskiego Związku Triathlonu, organizatorem wielu zawodów triathlonowych oraz biegów. Podjął wymagającą ogromnego wysiłku walkę z samym sobą i zwyciężył.” – Dariusz Pawłowski, dzienniklodzki.pl

11.11.2018, godz. 19.00

CICHA NOC

2017, Polska, 105 min., dramat, komedia

Reżyseria: Piotr Domalewski

Obsada aktorska: Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Agnieszka Suchora, Arkadiusz Jakubik itd.

napisy w języku rumuńskim

Adam, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze mają jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

„Domalewski jak Cristi Puiu w rumuńskim arcydziele „Sieranevada” dokonuje wiwisekcji nie tylko kilkupokoleniowej familii, ale przypatruje się współczesnej Polsce. Puiu spojrzał na Rumunów bardzo szeroko. Lustrował każdą grupę społeczną, robiąc nawiązania do historii i współczesnych problemów tego kraju. Domalewski zawęża punkt widzenia. Kapitalnie odsłania kolejne sekrety rodzinne, ale też stawia przytomnie diagnozy realnych problemów polskiej prowincji.” – Łukasz Adamski, wpolityce.pl

12.11.2018, godz. 19.00

AZYL

2017, SUA, 126 min., film biograficzny, dramat

Reżyseria: Niki Caro

Obsada aktorska: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl ș.a.

napisy w języku rumuńskim

Film opiera się na historii Jana i Antoniny Żabińskich, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, ukrywając ich w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Po wybuchu wojny najcenniejsze zwierzęta z warszawskiego zoo zostają wywiezione do Niemiec. Aby ratować placówkę, Żabińscy przekształcają ją w świńską farmę na potrzeby Wehrmachtu, współpracują też z Lutzem Heckiem – niemieckim zoologiem, nazistą – przy jego próbach odtworzenia tura. Działania te są przykrywką dla innej działalności. Pod okiem Niemców Żabińscy w podziemiach zabudowań zoo organizują punkt przerzutu dla wyciągniętych z warszawskiego getta Żydów.

13.11.2018, godz. 19.00

PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI

2017, 113 min., dramat

Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Obsada aktorska: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński itd.

napisy w języku rumuńskim

Pierwszy polski film o uchodźcach. Akcja rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane. Nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

„Ptaki śpiewają w Kigali” opowiada o piekle. Piekle totalnym. Piekle, które rozpętało się w bratobójczej wojnie w Rwandzie w 1994 roku. Zginęło ponad milion ludzi. Tutsi i Hutu. Krauze patrzy na to, co działo się po ludobójstwie. O samym ludobójstwie opowiadały głośne hollywoodzkie filmy jak „Hotel Rwanda” czy „Shooting Dogs”. Polski film jest o tym, co działo się, gdy kamery świata się odwróciły od krwawej apokalipsy.” –  Łukasz Adamski, wpolityce.pl

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia