27.11.2018 Muzyka

Capella Cracoviensis w Bukareszcie

Jedna z najciekawszych formacji współczesnej sceny muzyki klasycznej, Capella Cracoviensis, 27 listopada 2018 roku wystąpi z jedynym koncertem w Rumunii. Polski zespół będzie można usłyszeć w czasie Festiwalu Muzyki Dawnej w Bukareszcie.

Capella Cracoviensis wykonuje repertuar począwszy od utworów z epoki średniowiecza, aż po romantyczne opery i repertuar współczesny. Wykorzystuje przy tym instrumenty z dawnych epok i historyczne  praktyki wykonawcze. 

Zespołowi, który jest jedną z wizytówek miasta Krakowa, towarzyszy orkiestra. Capella Cracoviensis powstała w 1970 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Filharmonii Krakowskiej Jerzego Katlewicza. Dzieło tworzenia zespołu specjalizującego się w wykonywaniu muzyki dawnej powierzył on Stanisławowi Gałońskiemu. Z biegiem lat Capella Cracoviensis stała się samodzielnym zespołem, a od listopada 2008 roku jej dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Jan Tomasz Adamus.

Koncert w Bukareszcie w ramach XIII edycji Festiwalu Muzyki Dawnej odbędzie się 27 listopada 2018 roku o godz. 19.00 w Teatrze Narodowym (Bulevardul Nicolae Bălcescu 2) w Sali Media.

Wydarzenie jest  współfinansowane ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Wspiera je także Instytut Polski w Bukareszcie. 

Program koncertu Schütz • Pękiel • Bach:

Wacław z Szamotuł: Już się zmierzcha
Heinrich Schütz: Musikalische Exequien
Bartłomiej Pękiel: Dulcis amor Jesu
Johann Sebastian Bach: motet Komm Jesu komm

Chór Capelli Cracoviensis:

Michalina Bienkiewicz, Antonina Ruda – sopran
Łukasz Dulewicz, Ilona Szczepańska – alt
Szczepan Kosior, Piotr Szewczyk – tenor
Marek Opaska, Sebastian Szumski – bas
Justyna Młynarczyk – viola da gamba
Frank Pschichholz – teorba
Jan Tomasz Adamus – dyrygent

Informacja dotycząca bezpłatnych wejściówek >>>

O Festiwalu Muzyki Dawnej >>>

O Capelli Cracoviensis >>>

 
 
Scheduled Muzyka

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Świętujemy urodziny Chopina w Golești 🗓

Przy okazji urodzin Fryderyka Chopina, Instytut Polski w Bukareszcie zagości w Golești z przygotowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wystawą o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Można będzie ją podziwiać do końca marca w Dworku rodziny Golești.
01 03.2024 31 03.2024 Muzyka