1.11.2018 - 20.11.2018 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

O niezwykłych Polkach i Rumunkach w Krajowej

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat od 1 do 20 grudnia 2018 roku można poznawać w siedzibie władz miasta w Krajowej. Wystawa towarzyszy obchodom stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i przypadającego 1 grudnia stulecia Wielkiego Zjednoczenia Rumunii.

Wśród bohaterek wystawy – 17 Polek i 17 Rumunek – znalazły się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. Wiele kobiet, których historie opowiada wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, które w obu krajach są bezsprzecznymi symbolami sukcesu.

– Dokonania bohaterek naszej wystawy wciąż zadziwiają. Były odważne, zdolne, pomysłowe, pracowite, niemal codziennie przełamywały stereotypy, a swoim życiem udowadniały jak ważna jest w nim pasja – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który stworzył wystawę. – Dzięki takim kobietom Polska i Rumunia bardzo się zmieniły. Wiele z nich miało także wpływ na zmiany zachodzące na świecie. W roku ważnych dla obu krajów rocznic, zależało nam, aby w nowoczesny i atrakcyjny graficznie sposób przypomnieć te postaci – dodaje.

Wystawa w Krajowej zostanie otworzona 1 grudnia 2018 r o godz. 13.00 w siedzibie władz Miasta Krajowa(ul. A. I. Cuza nr 7). Miasto to, które jest stolicą regionu Oltenia, na przestrzeni ostatnich 100 lat nie raz było w szczególny sposób związane z Polską. W budynku obecnego Muzeum Sztuki w Krajowej, tuż po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. przebywał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki oraz polski rząd na uchodźctwie, o czym przypomina do dziś pamiątkowa tablica. Obecnie w Krajowej stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy, który wchodzi w skład sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Ekspozycja jest także częścią obchodów Roku Praw Kobiet, uchwalonego przez polski parlament z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych. 

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. Po 123 latach zaborów.

Wystawę można oglądać w Krajowej od 1 – 20 grudnia 2018 r. w godz. 10.00 – 19.00 w holu Urzędu Miasta (ul. A.I. Cuza nr 7)

===========

Bohaterkami wystawy są:

✔ Polki:
Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa 
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Halina Konopacka
Karolina Lanckorońska
Janina Lewandowska
Pola Negri
Regina Salomea Pilsztyn
Helena Rubinstein
Wanda Rutkiewicz
Irena Sendlerowa
Krystyna Skarbek
Maria Skłodowska-Curie
Zofia Stryjeńska
Wanda Telakowska
Helena Wiewiórska
Elżbieta Zawacka
Narcyza Żmichowska

✔ Rumunki:
Viorica Agarici
Virginia Maria Andreescu – Haret
Ana Aslan
Maria Bălan
Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu
Smaranda Brăescu
Elena Caragiani-Stoienescu
Nadia Comăneci
Maria Cutarida Crătunescu
Cecilia Cuțescu-Storck
Smaranda Gheorghiu
Elena Ghica
Aurora Gruescu
Sofia Ionescu – Ogrezeanu
Elisabeta Rizea
Lucia Sturdza Bulandra
Elisa Leonida Zamfirescu

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia