12.02.2019 - 27.02.2019 Historia, Wydarzenia

(Nie)widzialne bohaterki

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat od 12 do 27 lutego 2019 roku można poznać na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski, prezentowanej w Narodowym Muzeum Cotroceni w Bukareszcie. Towarzyszyć jej będzie spotkanie poświęcone kobietom z obu państw zaangażowanym w walkę z komunizmem z udziałem m.in. dysydentki i poetki Any Blandiany i socjolożki prof. Laury Grünber.

Bohaterkami wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat” się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej. 
17 Polek i 17 Rumunek, których historie opowiada wystawa, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, uznawanych w obu krajach za bezsprzeczne symbole sukcesu. Wśród prezentowanych kobiet znalazły się również takie, które swoje życie poświęciły walce z komunizmem i były represjonowane przez reżim. W 2019 roku obchodzimy 30 rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, więc ich losy szczególnie warto przypomnieć. 

Jedną z takich postaci jest m.in. Rumunka Elisabeta Rizea, która przez lata walczyła z reżimem jako członkini  podziemia antykomunistycznego w Górach Fogaraskich. Dzielna chłopka pozbawiona gospodarstwa rolnego i wtrącona do więzienia, mimo tortur pozostała wierna swoim przekonaniom. Wśród polskich bohaterek wystawy przeciwniczką reżimu komunistycznego była m.in. Elżbieta Zawacka, wspaniała żołnierka wykonująca misje specjalne w czasie II wojny światowej, skazana później przez komunistów na wieloletnie więzienie, a po 1989 roku jedna z dwóch pierwszych kobiet, którym w Wojsku Polskim nadany został stopnień generała. 

Mało znanym kobietom, które przyczyniły się do upadku komunizmu, a także znaczeniu feminizmu dawniej i dziś będzie poświęcone spotkanie „(Nie)widzialne bohaterki” towarzyszące wystawie. Zapraszamy do udziału w nim we wtorek 19 lutego 2019 roku w Narodowym Muzeum Cotroceni w Bukareszcie (Bulevardul Geniului numărul 1). W czasie spotkania, któremu będzie towarzyszyła projekcja polskiego filmu „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet”, głos zabiorą niezwykle ciekawe i reprezentujące różne pokolenia kobiety:

✔ ANA BLANDIANA – rumuńska dysydentka represjonowana w czasach komunizmu, wybitna poetka i eseistka. Po rumuńskiej rewolucji 1989 roku założycielka Fundacji Academia Civica i twórczyni wspólnie z mężem Romulusem Rusanem pierwszego na świecie miejsca pamięci poświęconego ofiarom komunizmu stworzonego w byłym komunistycznym więzieniu w Syhocie Marmaroskim. Laureatka wielu międzynarodowych, w tym także polskich, nagród za działalność pisarską i obywatelską. 

✔ Prof. LAURA GRÜNBERG – socjolożka, wykładowczyni akademicka, aktywistka ruchów kobiecych w Rumunii, pisarka. Na swoim koncie ma wiele publikacji, m.in. w dziedzinie socjologii płci, socjologii ciała a także socjologii edukacji. Jedna ze współautorek książki „Niepokorne. 100 kobiet w 100-lecie nowoczesnej Rumunii”.

Moderatorem dyskusji będzie Matei Martin, dziennikarz i redaktor tygodnika „Dilema veche”.

=======================

Plan spotkania „(Nie)widzialne bohaterki” 19 lutego 2019 roku:
g. 18.15-19.00 – przybycie uczestników oraz zwiedzanie wystaw „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”
g. 19.00 – projekcja filmu „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet” (23 min, 2010, Polska, pod kierunkiem Andrzeja Wajdy) i rozpoczęcie dyskusji z udziałem Any Blandiany i Laury Grünberg moderowanej przez Mateia Martina. 

Udział w spotkaniu „(Nie)widzialne bohaterki” 19 lutego 2019 roku jest bezpłatny, jednak ze względu na regulamin wizyt w Narodowym Muzeum Cotroceni obowiązuje rejestracja e-mailowa. Zgłoszenia, koniecznie zawierające imię i nazwisko osoby uczestniczącej oraz numer jej dowodu osobistego, należy przesyłać do 15 lutego 2019 roku na adres evenimente@muzeulcotroceni.ro

=======================

Wernisaż wystawy „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” odbędzie się we wtorek 12 lutego 2019 roku o godzinie 18.00 w Narodowym Muzeum Cotroceni. Wstęp wolny. Ze względu na regulamin wizyt w muzeum, na wernisaż obowiązuje rejestracja e-mailowa. Zgłoszenia, koniecznie zawierające imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego, należy przesyłać do 8 lutego na adres evenimente@muzeulcotroceni.ro

Organizatorami obu wydarzeń są Instytut Polski w Bukareszcie i Narodowe Muzeum Cotroceni.

=======================

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki:
Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa 
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Halina Konopacka
Karolina Lanckorońska
Janina Lewandowska
Pola Negri
Regina Salomea Pilsztyn
Helena Rubinstein
Wanda Rutkiewicz
Irena Sendlerowa
Krystyna Skarbek
Maria Skłodowska-Curie
Zofia Stryjeńska
Wanda Telakowska
Helena Wiewiórska
Elżbieta Zawacka
Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki:
Viorica Agarici
Virginia Maria Andreescu – Haret
Ana Aslan
Maria Bălan
Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu
Smaranda Brăescu
Elena Caragiani-Stoienescu
Nadia Comăneci
Maria Cutarida Crătunescu
Cecilia Cuțescu-Storck
Smaranda Gheorghiu
Elena Ghica
Aurora Gruescu
Sofia Ionescu – Ogrezeanu
Elisabeta Rizea
Lucia Sturdza Bulandra
Elisa Leonida Zamfirescu

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Na Wielkanoc prezentujemy polskie Kolory Prawosławia 🗓

Miesiąc po katolickiej Wielkiejnocy świętować będą także prawosławni. Z tej okazji przygotowaliśmy dla mieszkańców Bukaresztu wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Sutu między 15 kwietnia, a 15 maja 2024 roku.
15 04.2024 15 05.2024 Historia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia