23.03.2019 - 30.03.2019 Historia, Wydarzenia

Tydzień kobiet w Siedmiogrodzie

Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” i wieczór poświęcony Polsce czekają w ostatnim tygodniu marca na uczestników „Tygodnia kobiet” w siedmiogrodzkiej miejscowości Hosman.

„Tydzień kobiet”, który odbędzie się w dniach 23-30 marca 2019 roku, to cykl wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych poświęconych roli kobiet w społeczeństwie dawniej i dziś. Złożą się na niego m.in. warsztaty, pokazy filmów i dyskusje skierowane przede wszystkim do mieszkanek obszarów wiejskich.

– W Rumunii coraz więcej kobiet także w małych miejscowościach chce działać na rzecz swoich społeczności lokalnych. Rozwijać w nich przedsiębiorczość, zmieniać je, ale także realizować projekty kulturalne. Gdy okazało się, że taka grupa działa w miejscowości Hosman i okolicach, od razu zdecydowaliśmy się wesprzeć jej aktywność – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego z Bukaresztu, który jest partnerem wydarzenia.

Spotkania w miejscowości Hosman umożliwią także lokalnym organizacjom nawiązanie kontaktu z ich odpowiednikami z największych ośrodków Siedmiogrodu.

Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Bukareszcie ze stowarzyszeniami Hosman Durabil i CasApold, które organizują „Tydzień kobiet”, elementem wydarzenia jest także wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Przez cały tydzień będzie ją można oglądać w Starym Młynie (Hosman).

Ekspozycja prezentuje historie 34 fascynujących kobiet, które miały odwagę zmieniać swoje kraje, Europę i świat. Otwarcie wystawy połączone z targiem wyrobów regionalnych odbędzie się w sobotę 23 marca w godzinach 15.00-18.00.

Ekspozycja poświęcona Polkom i Rumunkom przygotowana przez Instytut, do tej pory była prezentowana jedynie w dużych miastach (m.in. Bukareszt, Kluż, Krajowa). Teraz po raz pierwszy zostanie pokazana także na wsi.

– Nasze wydarzenie to okazja, by poznać inne perspektywy, opracować nowe rozwiązania, uczyć się wzajemnie rozwiązywania różnych problemów – mówi Gabriela Cotaru, organizatorka projektu reprezentująca Stowarzyszenie Hosman Durabil, które od 2017 roku prowadzi w Hosman „Kulturalną stodołę”, czyli nietypowe miejsce spotkań stworzone dzięki społeczności lokalnej i zewnętrznemu wsparciu.

„Tydzień kobiet” w piątek 29 marca zwieńczy wieczór poświęcony Polsce. W jego czasie będzie można poznać nieco współczesną Polskę, skosztować polskich potrawy w wykonaniu nagradzanego szefa kuchni Ioana Bebeșelea i nauczyć się przygotowywać niektóre z nich, a także posłuchać polskiej muzyki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Tygodnia kobiet” jest wolny, obowiązuje rejestracja przez internet.

Szczegóły i pełen program na stronie www.moara-veche.ro

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia