23.03.2019 - 30.03.2019 Historia, Wydarzenia

Tydzień kobiet w Siedmiogrodzie

Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” i wieczór poświęcony Polsce czekają w ostatnim tygodniu marca na uczestników „Tygodnia kobiet” w siedmiogrodzkiej miejscowości Hosman.

„Tydzień kobiet”, który odbędzie się w dniach 23-30 marca 2019 roku, to cykl wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych poświęconych roli kobiet w społeczeństwie dawniej i dziś. Złożą się na niego m.in. warsztaty, pokazy filmów i dyskusje skierowane przede wszystkim do mieszkanek obszarów wiejskich.

– W Rumunii coraz więcej kobiet także w małych miejscowościach chce działać na rzecz swoich społeczności lokalnych. Rozwijać w nich przedsiębiorczość, zmieniać je, ale także realizować projekty kulturalne. Gdy okazało się, że taka grupa działa w miejscowości Hosman i okolicach, od razu zdecydowaliśmy się wesprzeć jej aktywność – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego z Bukaresztu, który jest partnerem wydarzenia.

Spotkania w miejscowości Hosman umożliwią także lokalnym organizacjom nawiązanie kontaktu z ich odpowiednikami z największych ośrodków Siedmiogrodu.

Dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Bukareszcie ze stowarzyszeniami Hosman Durabil i CasApold, które organizują „Tydzień kobiet”, elementem wydarzenia jest także wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Przez cały tydzień będzie ją można oglądać w Starym Młynie (Hosman).

Ekspozycja prezentuje historie 34 fascynujących kobiet, które miały odwagę zmieniać swoje kraje, Europę i świat. Otwarcie wystawy połączone z targiem wyrobów regionalnych odbędzie się w sobotę 23 marca w godzinach 15.00-18.00.

Ekspozycja poświęcona Polkom i Rumunkom przygotowana przez Instytut, do tej pory była prezentowana jedynie w dużych miastach (m.in. Bukareszt, Kluż, Krajowa). Teraz po raz pierwszy zostanie pokazana także na wsi.

– Nasze wydarzenie to okazja, by poznać inne perspektywy, opracować nowe rozwiązania, uczyć się wzajemnie rozwiązywania różnych problemów – mówi Gabriela Cotaru, organizatorka projektu reprezentująca Stowarzyszenie Hosman Durabil, które od 2017 roku prowadzi w Hosman „Kulturalną stodołę”, czyli nietypowe miejsce spotkań stworzone dzięki społeczności lokalnej i zewnętrznemu wsparciu.

„Tydzień kobiet” w piątek 29 marca zwieńczy wieczór poświęcony Polsce. W jego czasie będzie można poznać nieco współczesną Polskę, skosztować polskich potrawy w wykonaniu nagradzanego szefa kuchni Ioana Bebeșelea i nauczyć się przygotowywać niektóre z nich, a także posłuchać polskiej muzyki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach „Tygodnia kobiet” jest wolny, obowiązuje rejestracja przez internet.

Szczegóły i pełen program na stronie www.moara-veche.ro

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia