15.05.2019 - 24.06.2019 Historia, Wydarzenia

O Polkach i Rumunkach w Sybinie

Fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę, by zmieniać swoje kraje, Europę i świat można poznawać w centrum Sybina między 15 maja a 24 czerwca 2019 roku, dzięki wystawie plenerowej, przygotowanej przez Instytut Polski z Bukaresztu, prezentowanej na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego przy Placu Huet. Towarzyszy ona obchodom 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią.

Bohaterkami wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat” się m.in. wojowniczki o niepodległość, prawa kobiet, pionierki w dziedzinie nauki czy sportu. Dzięki sile ich ducha i determinacji żyje nam się lepiej.

17 Polek i 17 Rumunek, których historie opowiada wystawa, to postaci stosunkowo mało znane szerokiej publiczności, choć nie zabrakło także tych, uznawanych w obu krajach za bezsprzeczne symbole sukcesu. Wśród prezentowanych kobiet znalazły się również takie, które swoje życie poświęciły walce z komunizmem i były represjonowane przez reżim. W 2019 roku obchodzimy 100-lecie nawiązania strosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią oraz 30 rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, więc ich losy szczególnie warto przypomnieć.

Jedną z takich postaci jest m.in. Rumunka Elisabeta Rizea, która przez lata walczyła z reżimem jako członkini podziemia antykomunistycznego w Górach Fogaraskich. Dzielna chłopka pozbawiona gospodarstwa rolnego i wtrącona do więzienia, mimo tortur pozostała wierna swoim przekonaniom. Wśród polskich bohaterek wystawy przeciwniczką reżimu komunistycznego była m.in. Elżbieta Zawacka, wspaniała żołnierka wykonująca misje specjalne w czasie II wojny światowej, skazana później przez komunistów na wieloletnie więzienie, a po 1989 roku jedna z dwóch pierwszych kobiet, którym w Wojsku Polskim nadany został stopnień generała.

Wystawę można oglądać od 15 maja do 24 czerwca 2019 roku przez całą dobę, na ogrodzeniu kościoła ewangelickiego na Placu Huet w Sibiu.

Bohaterki wystawy „Polski i Rumunki, które zmieniły świat”:

➡ Polki: Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Halina Konopacka, Karolina Lanckorońska, Janina Lewandowska, Pola Negri, Regina Salomea Pilsztyn, Helena Rubinstein, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Zofia Stryjeńska, Wanda Telakowska, Helena Wiewiórska, Elżbieta Zawacka, Narcyza Żmichowska

➡ Rumunki: Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Maria Bălan, Sarmiza Bilcescu-Alimănișteanu, Smaranda Brăescu, Elena Caragiani-Stoienescu, Nadia Comăneci, Maria Cutarida Crătunescu, Cecilia Cuțescu-Storck, Smaranda Gheorghiu, Elena Ghica, Aurora Gruescu, Sofia Ionescu-Ogrezeanu, Elisabeta Rizea, Lucia Sturdza Bulandra, Elisa Leonida Zamfirescu

Koncepcję graficzną wystawy przygotował kolektyw twórczy Dinksy z Cieszyna.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia

Hanna Dys w Ateneum Rumuńskim – koncert

15 czerwca o godzinie 19:00 w Ateneum Rumuńskim, w ramach Bucharest Organ Fest - Cantus Ecclesiae, odbędzie się koncert wybitnej polskiej organistki Hanny Dys.
15 06.2024 Muzyka, Wydarzenia