25.05.2019 Muzyka, Wydarzenia

Polska na Green Hours Jazz Fest w Bukareszcie

Polski skrzypek Bartosz Dworak i jego zespół, staną na scenie jedenastej edycji Green Hours Jazz Fest, jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Bukareszcie. Koncert odbędzie się w sobotę, 25 maja.

Ciekawa mieszanka osobowości sprawia, że ​​kwartet Bartosza Dworaka jest naprawdę niezwykłym zespołem. Każdy koncert tych polskich muzyków to wyjątkowe wydarzenie. Ich kompozycje są pełne kolorytu, silnie zakorzenione w głównym nurcie jazzu, a jednak przekształcone w nowoczesne kreacje z subtelną nutą polskiego folkloru. Kwartet otrzymał wiele prestiżowych nagród na polskiej scenie jazzowej, takich jak Grand Prix na 37. edycji Festiwalu Jazz Juniors 2013 i Grand Prix na LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa 2014. Muzycy otrzymali także stypendia Ministerstwa Nauki i Ministerstwa Kultury. Również lider zespołu Bartosz Dworak zdobył Grand Prix pierwszej edycji  Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, będąc w czołówce plebiscytów JAZZ TOP 2015, JAZZ TOP 2016 i JAZZ TOP 2017, obok takich gwiazd jak Adam Bałdych czy Michał Urbaniak.

W czasie Green Hours Jazz Fest kwartet Bartosza Dworaka zaprezentuje album Reflections.

Koncert odbędzie się w sobotę, 25 maja, o godz. 18.30 w ogrodzie klubu Green Hours (Calea Victoriei nr 120). Pełny program festiwalu Green Hours Jazz Fest oraz informacje o biletach można znaleźć na stroniegreenjazzfest.ro

https://www.youtube.com/watch?v=5a2i4Sb_ERQ
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia