31.05.2019 Historia, Wydarzenia

Literatura kontra dyktatura – 30 lat wolności

Wybitni twórcy i badacze literatury, dysydenci, historycy, znawcy życia politycznego z Polski i Rumunii 31 maja 2019 roku wezmą udział w spotkaniu „Literatura kontra dyktatura” podczas Międzynarodowych Targów Książki Bookfest w Bukareszcie. Odbędzie się ono w ramach obchodów 30 rocznicy upadku komunizmu. Wstęp na dyskusję i na targi wolny.

Mimo grożących za to kar i wszechobecnej cenzury w krajach Europy Środkowej i Wschodniej niektórzy twórcy literatury, a zarazem wnikliwi obserwatorzy rzeczywistości, swoim dziełami, a także bezpośrednim zaangażowaniem, propagowali sprzeciw wobec reżimu komunistycznego. Zadawali trudne pytania, budzili niepokój, namawiali by wątpić, stawiać opór i ufać własnemu sumieniu. Potrafili być wolni w zniewolonych krajach.

Trzydzieści lat po upadku Żelaznej Kurtyny przyjrzymy się znaczeniu literatury i kultury w tym procesie. Porozmawiamy o różnicach między poszczególnymi państwami byłego tzw. bloku wschodniego i ich przyczynach.

W dyskusji 31 maja wezmą udział: Ana Blandiana, słynna rumuńska poetka i dysydentka, jedna z ważniejszych propagatorek wolności politycznej, dr Andrzej Franaszek, literaturoznawca, biograf dwóch wybitnych polskich poetów – Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta oraz dr Cristian Vasile, historyk, redaktor czasopism naukowych, członek programu badawczego „Rumunia i Europa w XX wieku”. Spotkanie poprowadzi dr Ioan Stanomir, wybitny rumuński politolog, ceniony komentator wydarzeń politycznych w Rumunii, pracujący na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Bukareszcie.

W czasie dyskusji będą też obecni: prof. Constantin Geambașu, nagradzany tłumacz literatury polskiej na język rumuński, w tym wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Tracus Arte pierwszej antologii wierszy Zbigniewa Herberta w tym języku pt. „Labirint cu pereții sparți” czy tłumaczenia na język rumuński słynnego eseju Czesława Miłosza „Zniewolony umysł” oraz Krzysztof Karasek, jeden z najważniejszych żyjących polskich poetów i wieloletni przyjaciel Zbigniewa Herberta.

Spotkanie, organizowane przez Instytut Polski w Bukareszcie i Międzynarodowe Targi Książki Bookfest, odbędzie się w piątek 31 maja 2019 roku o godz. 18.30 w Complexul Expozitional Romexpo w Bukareszcie, pawilion B2, na scenie głównej (scena ARENA). Wstęp na całe targi i na spotkanie jest wolny.

Literatura contra dictaturii – 30 de ani de libertateLa discuție au participat: Ana Blandiana, renumită poetă și…

Opublikowany przez Institutul Polonez / Instytut Polski w Bukareszcie Sobota, 1 czerwca 2019

Scheduled Historia Wydarzenia

Historia „Solidarności” w Târgu Jiu 🗓

W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć trudną historię NSZZ Solidarność. Można ją poznać do 4 grudnia w Muzeum Powiatowym Gorj „Alexandru Ștefulescu”, na dziedzicu Muzeum Sztuki w Târgu Jiu. Wystawa „40. rocznica rewolucji Solidarności” przygotowana w rumuńskiej wersji językowej przez Instytut Polski w Bukareszcie, opowiada genezę powstania „Solidarności” oraz jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej.
04 11.2021 04 12.2021 Historia

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 28-31 października 2021.
30 10.2021 Muzyka, Wydarzenia