Polska i Rumunia-100 lat stosunków dyplomatycznych
W czerwcu 2019 r. oba kraje obchodzą stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji, 12 czerwca 2019 roku Instytut Polski w Bukareszcie, Ambasada RP w Rumunii i Narodowa Szkoła Studiów Administracyjnych i Politycznych (SNSPA) wraz z partnerami zapraszają na międzynarodową konferencję naukową.
O tematach współczesnych, jak i historycznych w czasie konferencji „100 lat polsko-rumuńskich stosunków dyplomatycznych” w Bukareszcie będą mówili specjaliści z Polski i Rumunii. Wydarzenie będzie głównym punktem obchodów 100-lecia nawiązania polsko-rumuńskich stosunków dyplomatycznych.
Po burzliwym okresie I wojny światowej nastąpiły bardzo duże zmiany na mapie Europy. W ten sposób Polska i Rumunia stały się sąsiadami, których połączyło jedno z najważniejszych przymierzy w tamtym czasie, oparte na wspólnych interesach w polityce międzynarodowej.
W trakcie międzywojnia wzajemne kontakty były nie tylko pragmatyczne, ale i przyjacielskie. Twórca niepodległej Polski marszałek Józef Piłsudski był zaprzyjaźniony z rumuńską rodziną królewską, bywał w Rumunii na długich wakacjach i cztery razy w czasie wizyt oficjalnych (1922, 1928, 1931, 1932).
To on zdecydował także o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Rumunią i w 1919 roku wysłał do tego kraju pierwszego polskiego ambasadora.
Dwadzieścia lat po tym fakcie, tuż po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, Rumunia przyjęła do 100 tys. polskich uchodźców uciekających z okupowanej przez Niemców ojczyzny.
Współcześnie polsko-rumuńskie relacje dyplomatyczne, zarówno na płaszczyźnie kulturalno-naukowej, jak i gospodarczej czy wojskowej, w ramach współpracy wojsk NATO, również są bardzo żywe i bliskie. Będą więc ważnym elementem konferencji 12 czerwca, która rozpocznie się o godz. 10.00 w siedzibie SNSPA, bd. Expoziției 30A, parter, Sala Multifuncțională. Wstęp wolny. Referaty zostaną wygłoszone w językach rumuńskim i angielskim.
Konferencja jest organizowana przez Instytut Polski i Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii oraz SNSPA.
Program konferencji „100 lat polsko-rumuńskich relacji dyplomatycznych”:
➡ godz. 10.00 – otwarcie konferencji przez Ambasadora RP w Rumunii Marcina Wilczka i rektora SNSPA prof. Univ. Dr. Remus Pricopie
➡ godz. 10.30 – obrady pierwszego panelu: relacje polsko-rumuńskie do 1945 r.
Moderator: prof. Andrzej Dubicki
Wystąpienia (po 15 minut – łącznie 60 minut)
1) Dr Michał Wasiucionek, Kolegium Nowa Europa, Instead of introduction: The Ship of Theseus. Polish-Romanian Relations prior to the Modern Age
2) Dr Adrian Vițalaru, Uniwersytet im. Alexandru Ioana Cuzy w Jassach, The ”King’s man” in Warsaw. Alexandru Duiliu Zamfirescu – Minister Plenipotentiary of Romania in Poland (1936-1938)
3) Prof. Henryk Walczak, Uniwersytet Szczeciński, The matter of raising the legations of Poland and Romania to the rank of embassies in 1937-1938 (w j. rumuńskim)
4) Dr Cosmin Popa, Instytut Historyczny im. Nicolae Iorgi, Poland in the context of Soviet policy in Eastern Europe in the latter part of the Second World War
➡ godz. 11.30 – Q&A
➡ godz. 12.00 – 13.00 – lunch dla wszystkich uczestników
➡ godz. 13.00 – obrady drugiego panelu: relacje polsko-rumuńskie po 1945 r.
Wystąpienia (po 15 minut – łącznie 60 minut)
1) Prof. Andrzej Dubicki, Uniwersytet Łódzki, Romania in the eyes of Polish military attaches 1956 – 1968
2) Dr Șerban Cioculescu, Instytut Studiów Historii Wojskowej i Obrony (ISPAIM), Developing Regional Cooperation in security and defense policy: Romania and Poland after the Cold War
3) Kamil Całus, Ośrodek Studiów Wschodnich, Rediscovering each other: Poland and Romania in XXI century
4) Dr Carmen Rijnoveanu, ISPAIM, The Dynamics of Romania-Poland relations as part of the Eastern Flank defense architecture
➡ godz. 14.00 – Q&A i podsumowanie całej konferencji