20.06.2019 - 23.06.2019 Muzyka, Wydarzenia

Europa i muzyka bez granic nad Dunajem

W rejonie słynnych Żelaznych Wrót na Dunaju, gdzie przebiega malownicza granica między Rumunią a Serbią, przez cztery dni od 20 do 23 czerwca na obu brzegach rzeki zabrzmi muzyka z różnych krajów Europy, w tym z Polski. W czasie bliźniaczych imprez o europejskim duchu - Eșelnița Art Fest oraz Boarder Rock Festival - na scenie pojawi się zespół The Freeborn Brothers z Rzeszowa.

Pełna bałkańskich rytmów muzyka polskiej grupy, to świat w którym, jak sami mówią „cygańskie serce spotyka amerykański folk, a punk rock tradycję”. Polacy wystąpią w ramach bliźniaczych imprez po obu stronach Dunaju: 21 czerwca o godz. 22.00 w rumuńskiej Eșelnițy oraz 22 czerwca o godz. 00.45 w serbskim Kladovie.

Podczas pierwszej edycji Border Rock Kladovo w Serbii w 2016 roku narodziła się idea zorganizowania bratniej imprezy także po rumuńskiej stronie Dunaju w mieście Drobeta Turnu-Severin. Mieszkańcom obu krajów zależało bowiem, by rzeka była nie tylko naturalną granicą, ale i łącznikiem.

Tak powstał w 2018 roku festiwal „Aici Severin”, który w tym roku odbywa się w nowej formule i lokalizacji. Wydarzenie będzie spotkaniem różnych kultur Europy i wielu dziedzin sztuki – w tym muzyki i teatru.

Naddunajskie koncerty wspierane przez Instytut Polski z Bukaresztu, także dzięki wprowadzanym na ich czas ułatwieniom w przekraczaniu granicy, są okazją do bliższego poznawania się sąsiadów z obu brzegów Dunaju, ale także przybliżania europejskich wartości i Unii Europejskiej w Serbii. W tym roku odbywają się w przeddzień Szczytu Bałkanów Zachodnich, który w dniach 4-5 lipca 2019 r. będzie gościł w Poznaniu, na zachodzie Polski. Właśnie na nim spotkają się liderzy państw uczestniczących w zapoczątkowanym przez Niemcy tzw. Procesie Berlińskim, czyli inicjatywie wspierającej współpracę regionalną, podczas której państwa bałkańskie aspirujące do wejścia do Unii Europejskiej spotykają się z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Polska dołączyła do Procesu Berlińskiego w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Angeli Merkel, a w tym roku przewodzi tej inicjatywie.

Program festiwalu Eșelnița Art Fest >>> 

Program festiwalu Boarder Rock Festival >>> 

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polski film w klubie Control w Bukareszcie

Film „Zimna wojna”, nagrodzony w Cannes za reżyserię będzie można zobaczyć w klubie Control w Bukareszcie w środę, 5 sierpnia.
05 08.2026 Kino, Wydarzenia

Dawna polska muzyka na Mera World Music

30 lipca polski zespół Hraybery wystąpi w ramach Méra World Music Festival, który odbędzie się w dniach 30 lipca-2 sierpnia w miejscowości Mera w okręgu Kluż.
30 07.2026 Muzyka, Wydarzenia

Polscy gitarzyści na Harmonia Cordis 2026 🗓

Marcin Dylla i Mateusz Kowalski, jedni z najbardziej cenionych mistrzów gitary klasycznej w Polsce, wystąpią w Târgu Mureș.
12 08.2026 13 08.2026 Muzyka, Wydarzenia