28.09.2019 Muzyka, Wydarzenia

Polscy muzycy na festiwalu Ethno Jazz

Duet złożony z pianisty Krzysztofa Kobylińskiego i gitarzysty Macieja Pysza wystąpi na scenie Ethno Jazz Festival, jednego z największych festiwali w Mołdawii.

 

Koncert odbędzie się 28 września w Filharmonii Narodowej „Serghei Lunchevici” w Kiszyniowie.

Pianista, kompozytor, dyrektor artystyczny Festiwalu Form Etnicznych i Jazzowych Palmjazz oraz dyrektor Gliwickiego Centrum Kultury Jazzovia, Krzysztof Kobyliński stopniowo zdobywał uznanie w Europie. Artysta zapraszany jest na liczne festiwale w kraju i za granicą. Jego kompozycje łączą jazz z etnicznymi brzmieniami, a nawet muzyką klasyczną. Wielu znanych muzyków, takich jak Randy Brecker, Ambrose Akinmusire, Bill Evans, Paolo Fresu, Richard Galliano, Renaud Garcia-Fons, Trilok Gurt uczestniczyło w jego projektach lub wykonało jego muzykę. Jego dorobek płytowy obejmuje 35 albumów wydanych w kraju i za granicą.

Maciek Pysz to polski gitarzysta i kompozytor znany ze swoich kompozycji inspirowanych tango, flamenco, jazzem, muzyką latino i klasyczną. Na scenach całego świata koncertował z wielkimi nazwiskami, takimi jak Daniele di Bonaventura, Tim Garland i Francois Arnaud. Zamieszkał w Londynie w 2003 roku, założył tam swoje pierwsze Trio, a w 2008 roku nagrał swój debiutancki album. Zaraz potem nastąpiły trasy koncertowe i wspólne projekty, w tym z Maurizio Minardi i Patrickiem Bettisonem, a także kolejne albumamy, które pomogły mu umocnić swoje miejsce na europejskiej scenie.

Koncert dwóch polskich muzyków odbędzie się w sobotę 28 września o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej „Serghei Lunchevici” w Kiszyniowie, str. Mitropolit Varlaam nr 78.

Bilety można kupić online na www.fest.md lub w kasie biletowej Filharmonii. Dodatkowo, Maciek Pysz poprowadzi warsztaty 26 września o godz. 14.00 w Szkole Muzycznej w Sorokach.

Cały program festiwalu

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia