17.10.2019 Historia, Wydarzenia

#1989 // Polska 30 lat po upadku komunizmu

Historycy, pisarze, ludzie kultury z kilku krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w tym z Polski, wezmą udział w międzynarodowej konferencji „Opór poprzez kulturę, wczoraj i dziś”, organizowanej przez Fundację Academia Civică. Partnerem wydarzenia, które w dniach 19-21 października odbędzie się w Memoriale Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Syhocie Marmaroskim oraz na Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Klużu Napoce jest Instytut Polski w Bukareszcie.

Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w tym roku przez Instytut Polski w Bukareszcie, poświęconych 30. rocznicy transformacji ustrojowej w Polsce i Rumunii oraz zapoczątkowania demokratycznych zmian w Europie Środkowo – Wschodniej. Główna część konferencji odbędzie się miejscu szczególnym, naznaczonym brutalnie historią XX wieku, czyli w jednym z najcięższych byłych więzień politycznych doby zimnej wojny w Syhocie Marmaroskim, gdzie od 1997 r. roku działa Memoriał Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Założyła go wspólnie z mężem i nadal prowadzi wraz ze swoją Fundacją „Academia Civica”, wybitna poetka, legenda walki o wolność polityczną i obywatelską w Rumunii Ana Blandiana.  

Podczas wydarzenia mowa będzie o kulturze jako narzędziu oporu wobec systemu w kilku krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w których to zjawisko przybierało zróżnicowane formy. 

W wydarzeniu wezmą m.in. udział znany mołdawski pisarz Vitalie Ciobanu i wybitna czeska rumunistka Libuše Valentová. Stronę polską reprezentować będzie dr Remigiusz Kasprzycki - historyk, pracownik Katedry Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autor książki „Dekada buntu. Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989”. 

Scheduled Historia Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia