29.10.2019 Kino, Muzyka, Wydarzenia

CinePOLSKA:Wojtek Mazolewski Quintet w Bukareszcie

Polski jazz najlepszej jakości, który energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością, będzie można usłyszeć we wtorek 29 października 2019 roku w Klubie Control w Bukareszcie w czasie koncertu zespołu Wojtek Mazolewski Quintet (WMQ).

 

Słynny polski kwintet jazzowy o niespotykanej energii scenicznej wystąpi w Bukareszcie z nowym programem „Komeda”. 

W czasie muzycznego otwarcia 15. edycji Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA będzie można usłyszeć twórczość polskiego kompozytora, pioniera jazzu nowoczesnego Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego (1931-1969), autora muzyki do wielu filmów Romana Polańskiego, w tym m.in. do „Dziecka Rosemery” i „Noża w wodzie”. 

Piątka artystów tworzących WMQ (Wojtek Mazolewski, Marek Pospieszalski, Kuba Janicki, Marcel Baliński, Cyprian Baszyński), którzy koncertowali w ostatnich latach w Rumunii m.in. na Gărâna Jazz Festival i w Bukareszcie, przywraca ją słuchaczom w fascynującym wykonaniu. 

https://www.youtube.com/watch?v=COJ-Vs97XBM

Komeda, z wykształcenia lekarz laryngolog, od 4 roku życia grał na fortepianie. Jako dorosły człowiek szybko porzucił pracę w klinice medycznej w Poznaniu i w całości poświęcił się muzyce. Skomponował ją do prawie 70 filmów różnych reżyserów. Koncertował i nagrywał płyty w wielu krajach m.in. ze swoim sekstetem i innymi zespołami, w skład których wchodzili wybitni muzycy, jak choćby trębacz Tomasz Stańko czy saksofonista Zbigniew Namysłowski. Jeszcze w czasie edukacji w muzycznej szkole średniej Trzcińskiego zafascynował jazz, który jako muzyka zachodnia wówczas w komunistycznej Polsce był bardzo nieufnie traktowany przez władze.

https://www.youtube.com/watch?v=C83HDj6s3kQ

Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Krzysztofa „Komedę” Trzcińskiego była etiuda studenta słynnej szkoły filmowej w Łodzi Romana Polańskiego „Dwóch ludzi z szafą” z 1958 roku. Polański miał wówczas 25 lat. Współpraca kompozytora i polskiego reżysera trwała aż do tragicznej śmierci Komedy w 1969 roku. 

Pięćdziesiąt lat później jego muzyka została poddana współczesnej interpretacji i będzie wydana pod koniec 2019 roku na płycie „Komeda” kwintetu Wojtka Mazolewskiego. 

– WMQ znakomicie brzmi na płytach. Ich „Polka” została uznana za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych 2018 r. przez prestiżowy amerykański magazyn „DownBeat Magazine”, jednak jego największą siłą są koncerty na żywo – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który zaprosił zespół do Rumunii. – Niczym energetyczna bomba są one mieszanką świetnej szkoły jazzowego grania z nowoczesnym brzmieniem, które porusza współczesnego odbiorcę – dodaje. 

Wstęp na koncert z okazji jubileuszu festiwalu filmowego CinePOLSKA jest wolny.

https://www.youtube.com/watch?v=E3fH0TlQlZA

Organizatorem koncertu WMQ i Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA jest Instytut Polski w Bukareszcie wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Kinem Elvire Popesco (Instytut Francuski), Clubem Control.

Pokazy filmowe jubileuszowej edycji CinePOLSKA (29.10-3.11.2019) rozpoczną się w Bukareszcie 30 października 2019 roku o godz. 20.00 od rumuńskiej prapremiery najnowszego filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones” („Mr. Jones”). Festiwal będzie się odbywał kinie Elvire Popesco (Bd. Dacia nr. 77).

Pełen program festiwalu i informacja o biletach >>>

Koncert Wojtek Mazolewski Quintet, wtorek 29 października 2019 roku godz. 20.00, Club Control (str. Constantin Mille 4), Bukareszt, wstęp wolny. Otwarcie drzwi: godz. 19.30.

Facebook >>>

Scheduled Kino Muzyka Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia