6.11.2019 - 10.11.2019 Kino, Wydarzenia

Polskie filmy na festiwalu UrbanEye w Bukareszcie

Dwa polskie filmy dokumentalne, „Warszawa: miasto podzielone” i „Żalanasz - pusty brzeg”, będą prezentowane podczas szóstej edycji festiwalu filmowego UrbanEye w Bukareszcie (6-10 listopada 2019).

8 listopada, godz. 21.30 – Kino Elvire Popesco, bd. Dacia nr 77

ŻALANASZ – PUSTY BRZEG  

filmy dokumentalny, 2017, Polska, 38 min.

Reżyseria: Marcin Sauter

Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=tirwcDpcDko&feature=emb_logo

9 listopada, godz. 17.00 – Kino Elvire Popesco, bd. Dacia nr 77

WARSZAWA: MIASTO PODZIELONE

film dokumentalny, 2019, Polska, 71 min.

Reżyseria: Eric Bednarski

Tematem filmu jest pamięć miasta. Reżyser zastanawia się, jaki wpływ na dzisiejszą stolicę miało utworzenie getta, zestawia obrazy z przeszłości ze zdjęciami współczesnego miasta, rozmawia z osobami, które pamiętają życie w getcie. Film pokazuje też bezwzględną niemiecką biurokrację i plan podziału miasta, które miało ulec marginalizacji, a jego mieszkańcy – systemowej zagładzie. Integralną częścią filmu jest, nigdy dotychczas niepublikowany, pierwszy niepropagandowy, nakręcony przez Polaka Alfonsa Ziółkowskiego, zapis filmowy z warszawskiego getta.

Film będzie poprzedzony sesją Q&A z reżyserem Eric Bednarskim.

https://www.youtube.com/watch?v=gqMM5cWupHQ&feature=emb_logo

Pełen program festiwalu >>>

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia