18.11.2019 - 30.11.2019 Sztuki wizualne, Wydarzenia

W Bukareszcie o kobietach w polskim plakacie

Wystawa pt. „Kobiety w polskim plakacie” kończy swoją wędrówkę po Rumunii i Mołdawii. Po raz kolejny wybór prac wybitnych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu zawitał Bukaresztu. Składającą się z ponad 40 plakatów ekspozycję można oglądać w dniach 18-30 listopada 2019 r. w UNA Galeria.

Oszczędność formy, nowatorskie liternictwo, fantazja, ironia i niezwykła umiejętność syntetycznego ujmowania rzeczywistości to cechy, które sześćdziesiąt lat temu rozsławiły na całym świecie polski plakat. Polska Szkoła Plakatu, jak nazywany jest nurt w sztuce, a nie fizycznie istniejąca szkoła, była przez lata światowym wzorcem projektowania artystycznego. Najciekawsze przykłady tej sztuki, których głównymi bohaterkami są kobiety można zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Instytut Polski w UNA Galeria w Bukareszcie.

Na wystawę, stworzoną w oparciu o licząca ponad 40 tysięcy dzieł największą polską prywatną kolekcję plakatu Krzysztofa Dydo, znawcy tej formy sztuki i właściciela galerii w Krakowie, składa się czterdzieści dzieł wybitnych polskich plakacistów.

Wśród autorów prac prezentowanych w Bukareszcie nie zabrakło prekursorów Polskiej Szkoły Plakatu, takich jak Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec czy Franciszek Starowieyski. Można także zobaczyć plakaty twórców młodego pokolenia, wśród których ważne miejsce zajmują kobiety, m. in. Kaja Renkas, Patrycja Longawa, Starowicz Monika czy Amelia Marcelina.

Ekspozycja pozwala zapoznać się z różnorodnością tematów i stylów w polskim plakacie na przełomie XX i XXI wieku, który mimo dominacji mediów elektronicznych, nadal pozostaje wiernym sługą wydarzeń kulturalnych. Jest ona także częścią obchodów Roku Praw Kobiet, uchwalonego przez polski parlament z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 18 – 30 listopada 2019. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, w UNA Galeria przy ul. Băiculești 29.

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia

O II wojnie światowej w Târgu-Jiu 🗓

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, przypomina o najbardziej dramatycznym konflikcie zbrojnym w historii świata. Opowiada o nim wystawa, która do 22 marca br. będzie prezentowana w holu Uniwersytetu im. Constantina Brâncuşi w Târgu-Jiu.
12 03.2024 22 03.2024 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia