27.11.2019 Konkursy

Nagrody im. Janusza Korczaka wręczone

Najbardziej aktywni rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka zostali uhonorowani nagrodami imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Wydarzenie odbyło się 27 listopada 2019 r. w Teatrze Narodowym w Bukareszcie.

Nagrody Federacji Organizacji Pozarządowych na Rzecz Dziecka (FONPC) w Rumunii są przyznawane od dziesięciu lat, a od ośmiu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie noszą imię Janusza Korczaka (1878-1942), pedagoga, który w nowoczesnym podejściu do wychowania dzieci wyprzedził swoją epokę.

Doroczna gala wręczenia nagród jest częścią Festiwalu Praw Dziecka organizowanego przez FONPC. W jego ramach w całej Rumunii odbywają się wydarzenia dla najmłodszych ze środowisk wykluczonych, spotkania i konferencje dla organizacji oraz osób działających na rzecz dzieci.

Laureatami nagród im. Janusza Korczaka w 2019 r. zostali:

  • Aurora Toea, przewodnicząca CRIPS (Centrul de Resurse si Informare pentru Profesiuni Sociale) – w kategorii za całokształt pracy na rzecz ochrony praw dziecka
  • Constantin Cristi Mardare, terapeuta zajęciowy DGASPC Vaslui (Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului) – w kategorii profesjonalista z instytucji/władz publicznych lokalnych lub centralnych
  • Ștefania Adelina Dudău, psychopedagog i psychoterapeuta SOS Satele Copiilor România – w kategorii profesjonalista z organizacji pozarządowych.
  • Andreea Brașoveanu, Digi24 – w kategorii dziennikarz
  • Andreea Gavril, Star of Hope România – w kategorii młody debiutant

Statuetki wręczane laureatom zostały zaprojektowane przez rumuńską artystkę Ankę Benerę.

W tym roku uroczystość wręczenia nagród im. Janusza Korczaka miała szczególne znaczenie ze względu na 30. rocznicę przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, która jest najważniejszym dokumentem międzynarodowym poświęconym prawom i wolnościom dziecka.

Konwencję, określaną też światową konstytucją praw dziecka, można uznać za najważniejszą skuteczną polską inicjatywę międzynarodową w dziedzinie ochrony praw najmłodszych.

FONPC zajmuje się sprawami, których dotyczy konwencja, w tym monitorowaniem, ochroną i promocją praw dziecka na terenie Rumunii.

Instytut Polski w Bukareszcie rozpoczął współpracę z FONPC w 2012 roku, podczas Roku Janusza Korczaka. Wówczas zaproponował także, aby nagroda za działalność na rzecz praw dziecka w Rumunii nosiła imię wybitnego polskiego wychowawcy i pedagoga pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej w 1942 roku – dobrowolnie podzielił los swoich podopiecznych z domu sierot i wraz z nimi został zmordowany przez Niemców w obozie zagłady w Treblince.

Galeria zdjęć >>>

Galeria zdjęć 2 >>>

Scheduled Konkursy

Pokoloruj Polskę – kolorowanki dla dzieci 🗓

Wystarczą kredki i odrobina wyobraźni, żeby tego lata w kilka chwil przenieść się w polskie góry, na plażę nad Morzem Bałtyckim, albo stanąć oko w oko z żubrem. Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy cykl kolorowanek „Pokoloruj Polskę”. Miłej zabawy!
18 07.2020 31 12.2022 Aktualności, Konkursy

Gotuj z polskim akcentem – poznaj nowe

Czy tak jak ekipa Instytutu Polskiego zamknięci w swoich domach gotujecie dużo częściej niż jeszcze kilka tygodni temu? Pomyśleliśmy, że może macie ochotę spróbować czegoś nowego i zapraszamy do odkrywania polskiej kuchni!
01 04.2020 31 12.2020 Konkursy, Wydarzenia

Nagrody im. Janusza Korczaka 2019 🗓

Najbardziej aktywni rumuńscy działacze na rzecz praw dziecka we środę 27 listopada 2019 roku otrzymają nagrody imienia wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się w Teatrze Narodowym w Bukareszcie.
22 11.2019 Konkursy