10.12.2019 Literatura, Wydarzenia

Wieczór noblowski w Instytucie Polskim

Dziesiątego grudnia przyjdź świętować z nami wręczenie Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Zapraszamy na transmisję ceremonii, noblowski tort i wieczór pełen niespodzianek!

W tym roku do grona polskich laureatów literackiej nagrody Nobla dołączyła Olga Tokarczuk. Obok Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej znalazła się wśród najwybitniejszych pisarzy świata.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbywa się co roku 10 grudnia w Sztokholmie, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Tego samego dnia w Oslo wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Jeśli chcesz obejrzeć uroczystość wręczenia najważniejszej nagrody na świecie razem z nami, zapraszamy do Instytutu Polskiego na wieczór noblowski!

Wraz z wykładowcami języka polskiego na Uniwersytecie Bukareszteńskim przygotowaliśmy na ten dzień wiele niespodzianek. Wieczór, którego główną bohaterką będzie oczywiście Olga Tokarczuk, będzie okazją aby poznać polskich noblistów, dowiedzieć się więcej o samej nagrodzie, wziąć udział w quizach z nagrodami i razem świętować.

Czekamy na miłośników literatury od godz.17:00 ze smacznymi przekąskami, czymś do picia i noblowskim tortem!

PROGRAM WIECZORU NOBLOWSKIEGO

17:00 – rozpoczęcie
17:30 – początek transmisji gali wręczenia Nagród Nobla. W międzyczasie dowiemy się kilku ciekawostek o historii tej nagrody.
około 18:20 – wręczenie literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Oldze Tokarczuk
18:45 – „Poznaj bliżej Olgę Tokarczuk” – kilka ciekawostek przygotowanych przez Marinę Ilie, wykładowcę Uniwersytetu Bukareszteńskiego
19:15 – „Polscy nobliści” – prezentacja o polskich laureatach nagrody
19:40 – część nieoficjalna z niespodzianką

Dziesiątego grudnia 2019 roku od godziny 17:00 czekamy na was w siedzibie Instytutu Polskiego, ul. Popa Savu 28 w Bukareszcie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najnowszej polskiej noblistce, poznać jej twórczość? W naszej mediatece mamy książki Olgi Tokarczuk zarówno w języku polskim jak i rumuńskim. Zachęcamy do lektury!

Więcej o mediatece >>>

Wydarzenie na Facebook’u >>>

Scheduled Literatura Wydarzenia

Tej zimy przeczytam polską książkę! 🗓

Ponieważ wielu z nas nadal pracuje z domu, gdzie zostaniemy jeszcze jakiś czas (nadchodzi przecież zima), proponujemy wykorzystać ten czas i poświęcić go na przyjemną czynność: czytanie! Razem z zaprzyjaźnionymi bibliotekami postanowiliśmy zorganizować małe wyzwanie dla moli książkowych z Rumunii i Mołdawii. Nasze rekomendacje pochodzić będą oczywiście z polskiej literatury przetłumaczonej na język rumuński.
26 11.2020 04 03.2021 Concurs, Literatura

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Mołdawii

Podczas Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA widzowie będą mogli zobaczyć m.in. nominowany do Oscara 2020 film „Corpus Christi” oraz najnowszą produkcję uznanej reżyserki Agnieszki Holland, „Szarlatan”, czeskim kandydatem do nagród Oskara 2021.
05 11.2020 11 11.2020 Kino, Wydarzenia

Program CinePOLSKA – Mołdawia 🗓

Festiwal CinePOLSKA jest wyjątkową okazją do obejrzenia najnowszych polskich filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często wyświetlane w Mołdawii jako pokazy przedpremierowe, a część z nich można zobaczyć tylko w ramach tego festiwalu.
05 11.2020 11 11.2020 Kino, Wydarzenia