10.12.2019 Literatura, Wydarzenia

Wieczór noblowski w Instytucie Polskim

Dziesiątego grudnia przyjdź świętować z nami wręczenie Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Zapraszamy na transmisję ceremonii, noblowski tort i wieczór pełen niespodzianek!

W tym roku do grona polskich laureatów literackiej nagrody Nobla dołączyła Olga Tokarczuk. Obok Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej znalazła się wśród najwybitniejszych pisarzy świata.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbywa się co roku 10 grudnia w Sztokholmie, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Tego samego dnia w Oslo wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Jeśli chcesz obejrzeć uroczystość wręczenia najważniejszej nagrody na świecie razem z nami, zapraszamy do Instytutu Polskiego na wieczór noblowski!

Wraz z wykładowcami języka polskiego na Uniwersytecie Bukareszteńskim przygotowaliśmy na ten dzień wiele niespodzianek. Wieczór, którego główną bohaterką będzie oczywiście Olga Tokarczuk, będzie okazją aby poznać polskich noblistów, dowiedzieć się więcej o samej nagrodzie, wziąć udział w quizach z nagrodami i razem świętować.

Czekamy na miłośników literatury od godz.17:00 ze smacznymi przekąskami, czymś do picia i noblowskim tortem!

PROGRAM WIECZORU NOBLOWSKIEGO

17:00 – rozpoczęcie
17:30 – początek transmisji gali wręczenia Nagród Nobla. W międzyczasie dowiemy się kilku ciekawostek o historii tej nagrody.
około 18:20 – wręczenie literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Oldze Tokarczuk
18:45 – „Poznaj bliżej Olgę Tokarczuk” – kilka ciekawostek przygotowanych przez Marinę Ilie, wykładowcę Uniwersytetu Bukareszteńskiego
19:15 – „Polscy nobliści” – prezentacja o polskich laureatach nagrody
19:40 – część nieoficjalna z niespodzianką

Dziesiątego grudnia 2019 roku od godziny 17:00 czekamy na was w siedzibie Instytutu Polskiego, ul. Popa Savu 28 w Bukareszcie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najnowszej polskiej noblistce, poznać jej twórczość? W naszej mediatece mamy książki Olgi Tokarczuk zarówno w języku polskim jak i rumuńskim. Zachęcamy do lektury!

Więcej o mediatece >>>

Wydarzenie na Facebook’u >>>

Scheduled Literatura >Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu One World Romania

Polsko-niemiecką koprodukcję pt. „Syndrom Hamleta” zrealizowaną przez polskich reżyserów Elwirę Niewiery i Piotra Rosołowskiego będzie można obejrzeć w Bukareszcie w dniu 1 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania. Pokaz odbędzie się w kinie Union.
01 04.2023 Kino, Wydarzenia

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w

W dniu 21 lutego o godz. 10.30 wraz z Uniwersytetem im. Constantina Brâncuși z Târgu Jiu upamiętniamy pierwszą rocznicę początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie. W związku z tym wydarzeniem będzie można zobaczyć poruszającą polsko-ukraińską wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”.
16 02.2023 21 02.2023 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Ukraiński świat Marii Prymaczenko w I rocznicę

24 lutego mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Z tej okazji, na znak solidarności z naszym sąsiadem, prezentujemy w Bukareszcie wystawę poświęconą ukraińskiej artystce sztuki ludowej Marii Prymachenko. Wystawę „Ukraiński wszechświat Marii Prymachenko” można obejrzeć na ogrodzeniu Instytutu Francuskiego w dniach 23-28 lutego 2023 r.
23 02.2023 28 02.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia