10.12.2019 Literatura, Wydarzenia

Wieczór noblowski w Instytucie Polskim

Dziesiątego grudnia przyjdź świętować z nami wręczenie Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Zapraszamy na transmisję ceremonii, noblowski tort i wieczór pełen niespodzianek!

W tym roku do grona polskich laureatów literackiej nagrody Nobla dołączyła Olga Tokarczuk. Obok Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej znalazła się wśród najwybitniejszych pisarzy świata.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbywa się co roku 10 grudnia w Sztokholmie, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Tego samego dnia w Oslo wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Jeśli chcesz obejrzeć uroczystość wręczenia najważniejszej nagrody na świecie razem z nami, zapraszamy do Instytutu Polskiego na wieczór noblowski!

Wraz z wykładowcami języka polskiego na Uniwersytecie Bukareszteńskim przygotowaliśmy na ten dzień wiele niespodzianek. Wieczór, którego główną bohaterką będzie oczywiście Olga Tokarczuk, będzie okazją aby poznać polskich noblistów, dowiedzieć się więcej o samej nagrodzie, wziąć udział w quizach z nagrodami i razem świętować.

Czekamy na miłośników literatury od godz.17:00 ze smacznymi przekąskami, czymś do picia i noblowskim tortem!

PROGRAM WIECZORU NOBLOWSKIEGO

17:00 – rozpoczęcie
17:30 – początek transmisji gali wręczenia Nagród Nobla. W międzyczasie dowiemy się kilku ciekawostek o historii tej nagrody.
około 18:20 – wręczenie literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Oldze Tokarczuk
18:45 – „Poznaj bliżej Olgę Tokarczuk” – kilka ciekawostek przygotowanych przez Marinę Ilie, wykładowcę Uniwersytetu Bukareszteńskiego
19:15 – „Polscy nobliści” – prezentacja o polskich laureatach nagrody
19:40 – część nieoficjalna z niespodzianką

Dziesiątego grudnia 2019 roku od godziny 17:00 czekamy na was w siedzibie Instytutu Polskiego, ul. Popa Savu 28 w Bukareszcie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najnowszej polskiej noblistce, poznać jej twórczość? W naszej mediatece mamy książki Olgi Tokarczuk zarówno w języku polskim jak i rumuńskim. Zachęcamy do lektury!

Więcej o mediatece >>>

Wydarzenie na Facebook’u >>>

Scheduled Literatura Wydarzenia

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 28-31 października 2021.
30 10.2021 Muzyka, Wydarzenia