10.12.2019 Literatura, Wydarzenia

Wieczór noblowski w Instytucie Polskim

Dziesiątego grudnia przyjdź świętować z nami wręczenie Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Zapraszamy na transmisję ceremonii, noblowski tort i wieczór pełen niespodzianek!

W tym roku do grona polskich laureatów literackiej nagrody Nobla dołączyła Olga Tokarczuk. Obok Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej znalazła się wśród najwybitniejszych pisarzy świata.

Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbywa się co roku 10 grudnia w Sztokholmie, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Tego samego dnia w Oslo wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Jeśli chcesz obejrzeć uroczystość wręczenia najważniejszej nagrody na świecie razem z nami, zapraszamy do Instytutu Polskiego na wieczór noblowski!

Wraz z wykładowcami języka polskiego na Uniwersytecie Bukareszteńskim przygotowaliśmy na ten dzień wiele niespodzianek. Wieczór, którego główną bohaterką będzie oczywiście Olga Tokarczuk, będzie okazją aby poznać polskich noblistów, dowiedzieć się więcej o samej nagrodzie, wziąć udział w quizach z nagrodami i razem świętować.

Czekamy na miłośników literatury od godz.17:00 ze smacznymi przekąskami, czymś do picia i noblowskim tortem!

PROGRAM WIECZORU NOBLOWSKIEGO

17:00 – rozpoczęcie
17:30 – początek transmisji gali wręczenia Nagród Nobla. W międzyczasie dowiemy się kilku ciekawostek o historii tej nagrody.
około 18:20 – wręczenie literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Oldze Tokarczuk
18:45 – „Poznaj bliżej Olgę Tokarczuk” – kilka ciekawostek przygotowanych przez Marinę Ilie, wykładowcę Uniwersytetu Bukareszteńskiego
19:15 – „Polscy nobliści” – prezentacja o polskich laureatach nagrody
19:40 – część nieoficjalna z niespodzianką

Dziesiątego grudnia 2019 roku od godziny 17:00 czekamy na was w siedzibie Instytutu Polskiego, ul. Popa Savu 28 w Bukareszcie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najnowszej polskiej noblistce, poznać jej twórczość? W naszej mediatece mamy książki Olgi Tokarczuk zarówno w języku polskim jak i rumuńskim. Zachęcamy do lektury!

Więcej o mediatece >>>

Wydarzenie na Facebook’u >>>

Scheduled Literatura >Wydarzenia

Wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej 🗓

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty kolaży i memów, które teraz prezentujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Bukareszcie. Prace zostały wykonane przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowanego przez profesor Nonę Rapotan, w pracowni przygotowanej i wspieranej przez Claudiu Sfirschi-Lăudat. Wystawę można zwiedzać od 12 do 24 września w Narodowym Muzeum Literatury Rumuńskiej (ul. Nicolae Crețulescu nr 8).
12 09.2023 24 09.2023 Literatura, Sztuki wizualne

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia

O polskim himalaizmie w Braszowie 🗓

Zapierające dech w piersiach obrazy z pakistańskich gór Karakorum w filmie „Doo sar - a Karakoram ski expedition film”, który będzie można zobaczyć w Braszowie 9 września w ramach festiwalu filmów górskich Alpin Film Festival.
09 09.2023 Kino, Sport, Wydarzenia