26.02.2020 Kino, Sport, Wydarzenia

Legenda światowego himalaizmu w Rumunii

Pierwszy człowiek w historii, który zimną stanął na szczycie powyżej 8 000 m n.p.m., zdobywca wszystkich najwyższych 14 szczytów Himalajów i Karakorum, polski alpinista Krzysztof Wielicki 26 lutego 2020 roku będzie gościem Alpin Film Festival w Braszowie. Instytut Polski wspiera wydarzenie.

Krzysztof Wielicki spotka się z miłośnikami gór w Braszowie podczas projekcji filmu dokumentalnego „Ostatnia góra” (2019) w reżyserii Dariusza Załuskiego.

Akcja filmu rozgrywa się w 2018 roku, podczas polskiej zimowej wyprawy narodowej na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi i jedyny, który na razie nie został zdobyty zimą. Jej kierownikiem był Krzysztof Wielicki.

Okiem kamery Załuskiego widzimy, jak ekstremalnie trudnych warunkach członkowie wyprawy pokonują kolejne metry, rozwieszają liny i docierają do kolejnych obozów. Z tego rytmu wybija ich tragedia na sąsiednim ośmiotysięczniku – Nanga Parbat, której uczestnikami są Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz. Bez pomocy z zewnątrz oboje alpinistów czeka śmierć.

Dwóch uczestników polskiej wyprawy na K2 Adam Bielecki i Denis Urubko wyrusza im na pomoc. W wyniku niesamowitego wyczynu sportowego, pozornie przekraczającego ludzkie możliwości udaje się uratować Elisabet. Ratownicy wracają do swoich kolegów i kontynuują próbę zdobycia K2. W grupie, której każdy krok jest w Polsce śledzony z wielką uwagą, pojawiają się jednak trudności…

Zobacz zwiastun filmu:

 

W 2019 roku za całokształt swoich osiągnięć Krzysztof Wielicki został uhonorowany „Złotym czekanem” (Piolet d’Or), nazywanym alpinistycznym Oscarem, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w tej dyscyplinie sportu. 

Niemal dokładnie 40 lat temu, 17 lutego 1980 roku, Krzysztof Wielicki wspólnie z Leszkiem Cichym jako pierwsi ludzie w historii wspięli się na ośmiotysięcznik zimą. Nigdy wcześniej nikomu się to nie udało. Pierwszym zdobytym zimą szczytem, w temperaturze -42 stopni Celsjusza, był najwyższy na naszej planecie Mt. Everest. Historyczna wyprawa rozpoczęła wielką przygodę Polaków w Himalajach – zdobywanie najwyższych gór świata zimą.

Do dziś w tym ekstremalnie trudnym sezonie udało się zdobyć 13 z 14 ośmiotysięczników. Z czego na dziesięciu jako pierwsi w historii stawali Polacy, w tym sam Wielicki trzy razy. Na zdobycie zimą wciąż czeka jedynie K2. Szczyt ten już wielokrotnie zimą był atakowany zimą przez różne wyprawy. Kolejna polska zimowa wyprawa wyruszy na niego pod koniec 2020 roku.

Krzysztof Wielicki (rocznik 1950) z zawodu jest inżynierem elektronikiem. Wspina się od 1970 roku. Nadal bierze udział w wyprawach w Himalaje jako ich kierownik. Obok Jerzego Kukuczki i Wojciecha Kurtyki zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich i światowych alpinistów.

Projekcja filmu „Ostatnia góra” odbędzie się we środę 26 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Reduta (str. Apollonia Hirscher 8) w Braszowie o g. 19:30. Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja internetowa. Osoby niezarejestrowane będą wpuszczane na salę w miarę wolnych miejsc.

Instytut Polski w  Bukareszcie wspiera Alpin Film Festival już po raz trzeci.

Scheduled Kino >Sport >Wydarzenia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Wystawa „Polska. Architecture” w Eforie Sud 🗓

Do 4 września, dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury powstającej w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej w Ogrodzie Letnim w Eforie Sud w ramach festiwalu Eforie Colorat.
14 07.2022 04 09.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polskie kino w Eforie Sud 🗓

Niezwykłą opowieść o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolášku, prawdziwym symbolu Czechosłowacji przed II Wojną Światową będzie można zobaczyć 1 sierpnia podczas otwarcia festiwalu Cinemascop w Eforie Sud.
01 08.2022 Kino, Wydarzenia