14-02-2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska architektura w Râmnicu Vâlcea

Dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury powstającej w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej od 27 stycznia do 15 marca Bibliotece Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” Vâlcea.

Architektura w Polsce przeżywa rozkwit. – Budujemy nowe filharmonie, opery, sale koncertowe i sportowe, a także inne duże obiekty o różnorodnym przeznaczeniu. Dzięki tej skali inwestycji powstają wybitne, wybierane w konkursach, a następnie nagradzane na świecie dzieła – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który przygotował rumuńską wersję językową wystawy „Polska. Architecture” prezentowaną w Râmnicu Vâlcea. – Wiele z nich współfinansowanych jest ze środków Unii Europejskiej, bez których nie mogłyby powstać. Pozytywne zmiany architektoniczne, które zachodzą w Polsce po przełomie 1989 roku widać zwłaszcza w zachwycających obiektach tworzonych dla instytucji kultury – dodaje.

Ekspozycja prezentuje 20 nowych lub niedawno zrewitalizowanych budynków sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury. Dzięki ich spojrzeniu obiekty ujawniają swoją unikalną formę i wielowarstwowość koncepcji. Na wystawie pojawiają się też szkice, rysunki i zdjęcia reportażowe, które ukazują budowle w kontekście ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, przypominają też o działalności wybitnych osób, którym zostały dedykowane. Takie ujęcie tematu gościom wystawy pozwala też lepiej poznać współczesnych Polaków.

Każdy z przedstawionych obiektów, to osobny rozdział w historii współczesnej architektury w Polsce. Spacerując po wystawie można więc zajrzeć do wnętrz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, poświęconemu legendarnemu ruchowi społecznemu „Solidarność”, którego działania dały impuls do upadku komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Obiekt ten został uhonorowany Nagrodą Muzealną Rady Europy 2016. Oglądający na pewno zwrócą też uwagę na nietypową bryłę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych sal koncertowych w Europie, która w 2015 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Gdański Teatr Szekspirowski z niezapomnianym wnętrzem i gigantycznym, otwieranym dachem czy tamtejszy bursztynowy stadion również zapadną w pamięć publiczności. Podobnie będzie z pozostałymi z 20 prezentowanych w ramach ekspozycji obiektów.

Literackim aneksem do wystawy jest architektoniczne opowiadanie młodej polskiej pisarki Sylwii Chunik, która twierdzi, że „architektura to emocje”. Mamy nadzieję, że nie zabraknie ich także oglądającym ekspozycję!

Wystawa „Polska. Architecture” powstała w ramach współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i miesięcznika „Architektura – murator”, a kuratorem jest jego redaktor naczelna Ewa Porębska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lutego, o godzinie 12.00.

Wystawę w Râmnicu Vâlcea można zwiedzać w Bibliotece Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” Vâlcea, ul. Carol I nr 26, Râmnicu Vâlcea, od poniedziałku do soboty, w godzinach otwarcia biblioteki.


Stulecie Stanisława Lema w programie Narodowego Festiwalu

Premiera słuchowiska radiowego na podstawie słynnej powieści Stanisława Lema „Solaris”, multimedialna instalacja poświęcona twórczości wybitnego pisarza SF oraz wystawa „Bestiariusz Lema według Mroza” znajdą się w programie tegorocznej, 31. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego, który odbędzie się 6-14 listopada 2021.
07 11.2021 14 11.2021 Sztuki wizualne, Teatr

Dzień filmu polskiego w Sfântu Gheorghe 🗓

W sobotę 30 października, w Kinie Arta w Sfântu Gheorghe dorośli i dzieci będą mogli zobaczyć trzy polskie filmy.
30 10.2021 Kino, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu Timisoara Jazz Festival

Skrzypek Mateusz Smoczyński zagości w Timiszoarze z solowym koncertem podczas XII edycji festiwalu jazzowego, który odbędzie się w dniach 28-31 października 2021.
30 10.2021 Muzyka, Wydarzenia