14-02-2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polska architektura w Râmnicu Vâlcea

Dwadzieścia wybitnych dzieł współczesnej architektury powstającej w Polsce można poznać na wystawie „Polska. Architecture”, prezentowanej od 27 stycznia do 15 marca Bibliotece Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” Vâlcea.

Architektura w Polsce przeżywa rozkwit. – Budujemy nowe filharmonie, opery, sale koncertowe i sportowe, a także inne duże obiekty o różnorodnym przeznaczeniu. Dzięki tej skali inwestycji powstają wybitne, wybierane w konkursach, a następnie nagradzane na świecie dzieła – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który przygotował rumuńską wersję językową wystawy „Polska. Architecture” prezentowaną w Râmnicu Vâlcea. – Wiele z nich współfinansowanych jest ze środków Unii Europejskiej, bez których nie mogłyby powstać. Pozytywne zmiany architektoniczne, które zachodzą w Polsce po przełomie 1989 roku widać zwłaszcza w zachwycających obiektach tworzonych dla instytucji kultury – dodaje.

Ekspozycja prezentuje 20 nowych lub niedawno zrewitalizowanych budynków sportretowanych przez najlepszych polskich fotografów architektury. Dzięki ich spojrzeniu obiekty ujawniają swoją unikalną formę i wielowarstwowość koncepcji. Na wystawie pojawiają się też szkice, rysunki i zdjęcia reportażowe, które ukazują budowle w kontekście ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, przypominają też o działalności wybitnych osób, którym zostały dedykowane. Takie ujęcie tematu gościom wystawy pozwala też lepiej poznać współczesnych Polaków.

Każdy z przedstawionych obiektów, to osobny rozdział w historii współczesnej architektury w Polsce. Spacerując po wystawie można więc zajrzeć do wnętrz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, poświęconemu legendarnemu ruchowi społecznemu „Solidarność”, którego działania dały impuls do upadku komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Obiekt ten został uhonorowany Nagrodą Muzealną Rady Europy 2016. Oglądający na pewno zwrócą też uwagę na nietypową bryłę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych sal koncertowych w Europie, która w 2015 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Gdański Teatr Szekspirowski z niezapomnianym wnętrzem i gigantycznym, otwieranym dachem czy tamtejszy bursztynowy stadion również zapadną w pamięć publiczności. Podobnie będzie z pozostałymi z 20 prezentowanych w ramach ekspozycji obiektów.

Literackim aneksem do wystawy jest architektoniczne opowiadanie młodej polskiej pisarki Sylwii Chunik, która twierdzi, że „architektura to emocje”. Mamy nadzieję, że nie zabraknie ich także oglądającym ekspozycję!

Wystawa „Polska. Architecture” powstała w ramach współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i miesięcznika „Architektura – murator”, a kuratorem jest jego redaktor naczelna Ewa Porębska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lutego, o godzinie 12.00.

Wystawę w Râmnicu Vâlcea można zwiedzać w Bibliotece Wojewódzkiej „Antim Ivireanul” Vâlcea, ul. Carol I nr 26, Râmnicu Vâlcea, od poniedziałku do soboty, w godzinach otwarcia biblioteki.


„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” –

Dziesięć fascynujących Polek i Rumunek, które zmieniały swoje kraje, Europę i świat prezentuje seria filmów animowanych przygotowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Bohaterką najnowszego odcinka jest Lucia Sturdza Bulandra (1873-1961) – rumuńska arystokratka, która całe swoje życie poświęciła scenie i rozwojowi teatru rumuńskiego.
21 11.2020 30 11.2020 Sztuki wizualne, Teatr

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Mołdawii

Podczas Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA widzowie będą mogli zobaczyć m.in. nominowany do Oscara 2020 film „Corpus Christi” oraz najnowszą produkcję uznanej reżyserki Agnieszki Holland, „Szarlatan”, czeskim kandydatem do nagród Oskara 2021.
05 11.2020 11 11.2020 Kino, Wydarzenia

Program CinePOLSKA – Mołdawia 🗓

Festiwal CinePOLSKA jest wyjątkową okazją do obejrzenia najnowszych polskich filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często wyświetlane w Mołdawii jako pokazy przedpremierowe, a część z nich można zobaczyć tylko w ramach tego festiwalu.
05 11.2020 11 11.2020 Kino, Wydarzenia