Tradycyjnie festiwal odbywa się w maju w salach kinowych różnych miast Rumunii, w tym roku jednak ze względu na pandemię koronawirusa, został przeniesiony do Internetu.
Dwudziesta czwarta edycja wydarzenia i pierwsza w historii online będzie miała także zmienioną formułę. Widzowie, zamiast filmów fabularnych, przez pięć dni będą mogli bezpłatnie oglądać selekcją filmów krótkometrażowych i animacji z różnych krajów europejskich. Krótki metraż, który najbardziej spodoba się widzom i uzyska największą liczbą głosów w ich głosowaniu otrzyma nagrodę publiczności.
Polskę będą reprezentowały dwa obrazy. Prezentowany i nagradzany na festiwalach film młodej polskiej reżyserki Klary Kochańskiej-Bajon pt. „Lokatorki” i animacja „Acid Rain” Tomasza Popakula.
Film Kochańskiej-Bajon trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Odkrywa świat młodej prawniczki Justyny, która kupuje na licytacji mieszkanie wystawione na sprzedaż w wyniku przymusowej eksmisji.
Jej marzenie o posiadaniu własnego wyczekiwanego domu zamienia się niestety w koszmar już w dniu, w którym się do niego wprowadza.
Drugim polskim filmem prezentowanym w czasie edycji online Festiwalu Filmu Europejskiego będzie inspirowana biblijnym konceptem „zakazanego owocu” i rzeczywistymi przeżyciami reżysera Tomka Popakula animacja „Acid Rain”.
Film przedstawia młodą kobietę, która podczas ucieczki ze swojego pozbawionego nadziei rodzinnego miasta spotyka Skinny’ego – handlarza narkotyków. Mężczyzna mieszka w furgonetce i prowadzi życie pełne niezgodnych z prawem działań. Podróż u jego boku prowadzi do coraz dziwniejszych sytuacji.
Oba filmy są dostępne bezpłatnie na platformie największego w Rumunii Transilvania International Film Festival (TIFF) – TIFF UNLIMITED >>>
Festiwal Filmu Europejskiego organizuje Rumuński Instytut Kultury, a jego współorganizatorem jest klaster europejskiej sieci instytutów kultury EUNIC – EUNIC Romania, którego członkiem i jednocześnie parterem wydarzenia jest także Instytut Polski w Bukareszcie.